Praní špinavého prádla nemusí být žádná věda

Jistě se už každému podařilo obarvit nějaký kus prádla, možná víme, co dokáží udělat zapomenuté černé ponožky v pračce při vyvářce ložního povlečení. Abychom se vyhnuli těmto prádelním faux-pas, přistupujme k praní zodpovědně. Následující rady se možná budou hodit náhle osamělému muži…

V první řadě začneme asi tím, že sesbíráme špinavé prádlo po bytě. Podíváme se i pod polštáře na pohovce, zcela jistě tam bude nějaký ten kapesník, možná i ponožka. Z nahromaděné kupky si vytřídíme prádlo do tří hromádek: černé a jinak hodně tmavé, bílé a barevné prádlo. Prozkoumáme etikety a ještě dáme stranou prádlo z choulostivých materiálů (například vlněné), u něhož je doporučeno prát jej ručně nebo na malé otáčky a nízkou teplotu.

Výběr pracího prostředku je důležitý

Samozřejmě se také doporučuje používat prací prostředky určené jednotlivým druhům prádla. Prášek na bílé prádlo obsahuje optické zjasňovače, pro tmavé prádlo se zase doporučuje raději tekutý prací prostředek atd. Nic jednoduchého, že? Ovšem, pokud máme doma jen nějaký univerzální prací prostředek, určitě nic jeho použitím nezkazíme.

Přečtěte si zajímavý článek:  Prodej nemovitosti – proces v pár krocích, realita je ovšem jiná

Jen bílá může po častém používání působit trochu zapraně, ale při náhodném použití se opravdu bát nemusíme. U černého prádla zase může špatně rozpuštěný univerzální prášek zanechat na prádle skvrny.

Při jaké teplotě pereme?

Barevné a bílé prádlo postačí při použití správného typu prášku prát tak na 30 – 40 stupňů, příplatek za prací prostředek se nám vyrovná úsporou energie. Svetry a jemné prádlo pereme jen při velmi nízkých teplotách – 30 stupňů by mělo být maximum. Naopak vyšší teplotu použijeme při praní ložního prádla, kapesníků, plen… Na každém typu pracího prostředku jsou uvedeny doporučené teploty praní, což by nám mohlo pomoci.

Do posledního máchání použijeme aviváž. Zde volíme asi podle vůně, ceny, se sklony k alergickým reakcím bychom měli také počítat. A mějme na paměti, že bychom rozhodně neměli používat aviváž na prádlo ze speciálních materiálů pro sportovce ( např. Moira ). A neplýtvejme aviváží na ručníky. Budou sice krásně měkoučké a voňavé, ale za nic na světě nás neutřou.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak firma EL-MIK přináší revoluci v LED veřejném osvětlení
Village Linen Nature Street  - makarova89ms / Pixabay
makarova89ms / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *