Hypotéka na dům v dražbě je v dnešní době spíš výjimkou

Možností, jak si pořídit bydlení snů, je hned několik. Jednou z nich je koupit dům či byt, který byl zabaven v exekuci. Výhodou této koupě může být cena, nemovitost v dražbě pořídíte často velmi levně, i když to nemusí být pravidlem. Ve většině případu si zájemce o bydlení financují nemovitost pořízenou v dražbě vlastními prostředky, někdy také hypotékou.

Dražba nemovitosti jako způsob pořízení bydlení

Koupit nemovitost v dražbě je možné vlastními prostředky nebo na hypotéku. Podmínkou pro zakoupení nemovitosti v dražbě hypotékou je to, že zájemce o nemovitost musí mít k dispozici nemovitost v odpovídající hodnotě. Tu poskytne do zástavy jako záruku včasného splácení úvěru. Koupi dražené nemovitosti lze řešit také předhypotečním úvěrem.

Dražby nemovitosti se nemůže zúčastnit každý. Dražby nemovitosti se nesmí účastnit samotný dlužník, manžel či manželka dlužníka, soudní exekutoři a soudci.

Při úmyslu koupit dům v dražbě se obrňte trpělivostí, může se stát, že exekutor dražbu zruší, protože dlužník najednou své dluhy splatí. Vy pak peníze na dražbu, které jste si od banky půjčili, budete chtít vrátit, banka si ovšem naúčtuje poplatky za předčasné splacení úvěru. Tento poplatek se týká i zájemců, kteří v dražbě neuspěli a z úvěru hradili zálohu (dražební jistotu).

Přečtěte si zajímavý článek:  Poradíme vám, ak ušetřit pomocí refinancování hypotéky?

Dražební jistotu má povinnost složit na účet exekutorského úřadu před dražbou každý ze zájemců. Výši dražební jistoty určuje exekutor. Těm, co v dražbě neuspějí, se jistota vrací zpět. Vyvolávací cena se stanovuje na dvou třetinách odhadní ceny nemovitosti.

Vyhráli jsme dražbu, co dál?

Proběhlo vše bez problémů a vy nabídli nejvyšší cenu a vyhráli? Vydraženou nemovitost má šanci převzít nový majitel ihned druhý den po vynesení usnesení. Vlastníkem nemovitosti se stane po doplacení nabídnuté ceny, exekutor požádá o zápis do katastru a zároveň podá návrh na vymazání všech zástavních práv, která na nemovitost vázla.

Po skončení dražby a přechodu vlastnictví nemovitosti do rukou vydražitele jde ze zastavené nemovitosti sejmout zástavní právo a přenést jej na nově vydraženou nemovitost. Často se v dražbách prodávají také spoluvlastnické podíly na nemovitostech, ty většinou kupují ostatní spoluvlastníci, protože mají předkupní právo. Třetí osoby je ale také pořizují, podíly se kvůli nízkému zájmu prodávají za vyvolávací cenu, podíl na nemovitost se tak i přes komplikace může stát dobrou investicí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *