Chraňte své oči před sluncem

Škodlivé účinky slunečního záření na lidskou pokožku jsou známy. Ale během opalování ohrožujeme také oči. Za nepříznivé působení může především ultrafialová (UV) složka slunečních paprsků. V akutních případech dokáže vyvolat zánět rohovky. Projevuje se přecitlivělostí a pálením očí.

Dlouhodobé vystavování nechráněných očí UV paprskům pak může přispívat k urychlení chronických procesů, jako je například šedý zákal nebo makulární degenerace (onemocnění nejcitlivější části oka – sítnice). Všechna tato postižení mohou být nevratná a v nejhorších případech vyústit i v trvalou slepotu.

UV záření

UV záření patří ke krátkovlnné oblasti slunečního spektra a je zvláště bohaté na energii. Není viditelné, přesto může nechráněným očím velmi škodit. Neviditelné UV záření je rozděleno do tří kategorií:

  • UVC má vlnové délky od 100 do 280 nm. Díky ozónové vrstvě proniká k zemskému povrchu jen omezené množství.
  • UVB má vlnové délky od 280 do 315 nm. Způsobuje např. sluneční úpal.
  • UVA má vlnové délky od 315 do 380 nm. Je škodlivé při dlouhodobém působení.
Přečtěte si zajímavý článek:  Zahulime.cz: Průkopník v nabídce legálního konopí nabízí nejsilnější květy HHC

Jak oči chránit

Nejefektivnější cestou, jak chránit oči před slunečním zářením, je dbát na to, abychom bez rozdílu věku nosili sluneční brýle s UV filtrem. Brýlemi chráníme své oči i citlivou pokožku kolem nich. Sluneční brýle bychom měli nosit nejen v létě na sluníčku, ale i v horském prostředí v zimě a na vodě. Pozor, UV paprsky pronikají i přes mraky. Obzvláště opatrní bychom měli být u dětí, které jsou na sluneční paprsky obzvláště citlivé. Chráníme je proto vždy kšiltovkou i vhodnými slunečními brýlemi. I v případě, že používáme kontaktní čočky s UV filtrem, je vhodné je doplnit ještě slunečními brýlemi.

Při sportovních aktivitách a při řízení auta je lépe si pořídit brýle s polarizačním filtrem. Jejich speciální skla pomáhají snižovat nepříjemné odrazy světla.

Jaké brýle vybírat

Správné brýle mají absorbovat až 99 % UVB záření a kolem 60 % UVA. Vhodný barevný filtr – brýle musí mít vhodný barevný filtr – nejvhodnější je hnědý, žlutý a šedý. Brýle musí dobře sedět na obličeji. Některé typy brýlí chrání oko i ze stran a zabraňují tak pronikání slunečních paprsků bokem. Brýle musí být bezpečné i při rozbití, proto vybíráme skla z bezpečnostního netříštivého plastu. Dioptrické sluneční brýle si můžeme nechat zabarvit téměř do všech odstínů a pokrýt UV filtrem.

Přečtěte si zajímavý článek:  Lymfatická masáž

UV filtr

Na standardních slunečních brýlích je dnes stoprocentní UV filtr samozřejmostí, ten se dělí do pěti kategorií podle světelné propustnosti.

  • 0 – bezbarvý nebo velmi světlý filtr, propustnost 80–100%.
  • 1 – světlý filtr, propustnost 43–80 %. Fungují spíše jako módní doplněk při slabém slunečním záření
  • 2 – středně tmavý filtr, propustnost 18–43 %. Hodí se na běžné nošení třeba ve městě při středně silném slunečním záření.
  • 3 – tmavý filtr, propustnost 8–18 %. Vhodné do přírody nebo na řízení auta.
  • 4 – velmi tmavý filtr, propustnost 3–8 %. Nejsilnější ochrana určená k moři nebo na hory. Nevhodné za volant.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *