Ergonomie domácnosti: jak se doma cítit ještě lépe!

Ergonomie je pojem, kterým často operují výrobci nábytku, spotřebičů nebo užitečných a praktických doplňků do domácnosti. Znamená to vlastně optimalizaci lidské činnosti díky přizpůsobení hmotného okolí. To znamená, že používané nástroje by měly mít vhodný tvar a neméně důležité je také příhodné uspořádání (teď zapomeňte na proslulou Bronštejnovu metodu systematického uspořádání předmětů na pracovní ploše stolu známou z trilogie Básníků).

Vhodné uspořádání vám ulehčí každodenní dřinu

Cílem ergonomie je, aby nástroje co nejvíce vyhovovaly pohybovým možnostem těla. Dbejte na to, aby se ohledy na ergonomii braly tam, kde trávíte nejvíce času. U dětí je to jasné: vhodný psací stůl a kvalitní židle by měly být základním stavebním kamenem dětského pokojíčku. Možná si budete muset připlatit, ale za pohodlí vaší ratolesti to rozhodně stojí.

Stejně tak vybavte i svoji pracovnu. V obou případech dejte pozor na vhodné umístění počítače, bez nějž se už v dnešní době neobejde nikdo. Právě pracovním místům se ergonomie věnuje nejvíce a máte tak při zařizování mnoho možností.

Přečtěte si zajímavý článek:  Kde můžete zakoupit moderní obrazy na zeď?

Ergonomie práce

Dalším diskutovaným místem je kuchyně. V případě kuchyňské linky jde o plynulost činností a co nejmenší pohybovou náročnost při vaření. To jednoduše znamená mít vše po ruce. Zbytečně nepřebíhat celou kuchyň a nenatahovat se do nejvyšších polic pro to, co potřebujete často. Současnou kuchyň si můžete sami reorganizovat podle několika zásad.

  • Ve směru od chladničky by se mělo pokračovat odkládací plochou, dřezem, přípravnou plochou a sporákem.
  • Vhodná je také další volná plocha z druhé strany sporáku.
  • Do skříněk uložte věci tak, aby to nejpoužívanější bylo snadno dostupné. Robot nepoužívaný pět let tak s klidem nechte v nejvyšších patrech polic.
  • Myčku umístěte co nejblíže dřezu, přemísťování nádobí bude snazší.

Díky vhodnému uspořádání nejenže ušetříte čas, ale hlavně své zdraví. Nebojte se vylepšit svou domácnost!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *