Velké formáty dlažby a obkladů jsou stále oblíbené

Současná doba neustále přichází s novými nápady, jak vylepšit a zjednodušit kvalitu bydlení a bytové architektury. Nejinak je tomu i v oblasti keramické dlažby a obkladů. Určitě si mnozí z nás pamatují na dobu, kdy standardem byl formát 15×15 cm a 20×20 cm a největší byla velikost 30×30 cm, nebo 33,3×33,3 cm.

Dnešní doba nabízí nejen daleko širší spektrum formátů, ale také velikosti větší než metr, které jsme si dřív ani neuměli představit. Inovativní technologie výroby umožňuje vyrobit keramický obklad a dlažbu nejen ve velkých formátech, ale také při nízké tloušťce, při zachování všech atributů vysoké kvality.

Dnešní nabídka je mnohem pestřejší

V nabídkách a sériích světových výrobců, najdeme formáty až 300×100, 150×300 cm, při tloušťce produktů 0,3, 0,6 a 0,9 cm. Tloušťka 3 mm je vhodná především jako obklad, silnější tloušťky použijeme jako dlažbu. Rovněž povrchy doznaly mnoha změn. Vybírat můžeme povrch od matného, lesklého, metalického, či strukturovaného. Barevné spektrum je velmi široké a většinou odpovídá současným trendům. Můžeme si vybrat jemné, elegantní odstíny, nebo syté barvy.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak zvládnout rekonstrukci vašeho bydlení s grácií

Vsaďte na imitace dřeva či kamene

Oblíbená imitace kamene, dřeva, kovu, betonu či kovu mají své zastoupení mezi velkoformátovou keramickou dlažbou a obklady. Efektního výsledku dosáhnete kombinací více velikostí, který působí dekorativním a moderním stylem. Kombinace velkých formátů a mozaiky či dekorů pomůže místnost opticky rozdělit a oživit. Záleží jen na naší fantazii.

Také kombinace povrchů, například matného a strukturovaného vám vykouzlí doma půvabnou atmosféru. Pokud vás zajímá, kde všude můžete velkoformátovou dlažbu či obklad použít, zjistíte, že téměř všude. Krása jednolitých ploch vynikne nejen v bytových interiérech, které opticky zvětší, ale také v komerčních či rezidenčních prostorách s vysokou zátěží. Využít ji můžeme také v exteriérech, jako obklad domu, či jako dlažbu dvorů, prostoru okolo bazénů, teras, či chodníků.

Proč jsou velkoformátové dlažba a obklady  tak oblíbené?

Velkoformátová dlažba a obklady jsou hitem doby nejen proto, že nám vytvoří opticky čistý a jednolitý celek, kdy vynikne krása keramiky či různých imitací. Velké formáty vynikají především tím, že nejsou přerušované častými spárami, kde se usazuje plíseň a nečistota, takže je velmi snadná údržba a očista. Zabroušené hrany dlažby a obkladů umožňují instalaci s minimálními spárami (2–3 mm), které jsou přesné a rovné. Velké formáty jsou více náročné na vyrovnaný podklad a také na kvalitu použitých penetrací, lepidel a spárovacích hmot. Proto je vhodné přenechat pokládku raději odborníkovi.

Přečtěte si zajímavý článek:  Důležité maličkosti v každém bytě

Vynikající vlastnosti velkoformátových dlažeb a obkladů s tenkou tloušťkou materiálu oceníte zejména při manipulaci. Velké formáty umožňují rychlou a snadnou pokládku. Často s nimi můžete překrýt původní dlažbu, a tak si ušetříte práci i finance a jistě není zanedbatelná i přijatelná pořizovací cena. Velkoformátová dlažba a obklady šetří tedy nejen váš čas, ale i peníze.

Soap Soap Piece Piece Of Soap - congerdesign / Pixabay
congerdesign / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *