Kuchyně – důležitá součást každého bytu

Kuchyně již dávno nejsou jenom o praktičnosti, a dávno už ani jen o designu. Je třeba skloubit tyto dva prvky natolik, aby vystupovaly jako jeden celek, a to zcela přirozeně. V případě novostavby si můžete svou kuchyň uzpůsobit absolutně dle svých představ, jednoduše si vyberete vhodně velkou místnost a máte hotovo.

Problém nastane, když potřebujete kuchyň přemístit. Není jednoduché účel jedné místnosti přenést do druhé. Je třeba především dbát na systematické uspořádání místností, např. vyhněte se umístění kuchyně ke vstupním dveřím do bytu či bezprostřední návaznosti s obývacím pokojem. Pamatujte, že často při pozvání svých přátel zavítáte právě do kuchyně, i proto bychom ji měli věnovat větší část své pozornosti.

Hlavní roli při výběru kuchyně by měla hrát účelnost

Přestože dnešní doba a prostředí výrazně tlačí na design a vůbec vzhled – jak co vypadá – nezapomínejme na účel, využitelnost a praktičnost naší kuchyně. Pro statické poličky již hodiny odbily, nahradily je daleko praktičtější tzv. výsuvné zásuvky. Tyto zásuvky pro své kuchyňské náčiní se proto snažte umístit rovnou pod kuchyňský stůl, talíře pak blízko myčky, pánve nebo hrnce blízko vařiče.

Přečtěte si zajímavý článek:  Význam čištění a nátěru střech pro jejich dlouhodobou životnost

Pamatujte, že kuchyně se neskládá jen ze „spodních“ dílů, tedy nejrůznějších zásuvek, poliček nebo šuplíků. Využijte stejně tak své horní patro např. pomocí nástěnných polic, košů, závěrných lišt nebo jiných úložných systémů. Díky tomu budete moci uložit mnohem více svého kuchyňského vybavení, nádobí nebo třeba různých druhů koření.

Perfektním doplňkem mohou být pojízdné kuchyňské ostrůvky a vozíky. Jejich využití je nekonečné, jsou dokonalým odkládacím místem prostě všude tam, kde to zrovna potřebujete.

Kuchyňský stůl je základem

Kuchyňský stůl je zřejmě vždy tím hlavním aktérem, proto jej vybírejte s co největší rozvahou. Obzvlášť dávejte pozor na spojení stolových desek, aby vám nezatékalo do spár a nepoškozovaly se tak spojovníky. Máte-li příliš malý kuchyňský stůl pro přípravu vašich pokrmů, je na čase si ho rozšířit o prkénko, které jednoduše položíte na dřez. Další centimetry jsou vám zdarma k dispozici, a to jistě každý kuchař ocení.

Úchytky (pro nejrůznější kuchyňské potřeby) mohou působit velmi střídmě, avšak jsou praktické a správným sladěním materiálu a barvy z nich vytvoříte kouzelný doplněk. Navíc získáte potřebné odkládací prostory, kterých je v kuchyni většinou nedostatek.

Všechny vaše dózy, nádoby, mísy a kořenky zkuste sladit barvou i materiálem. Rozhodně zbytečně nekombinujte, vaše „nádobíčko“ totiž před nikým neschováte.

Bookcase Kitchen Surface Furniture - u_jup1hbno / Pixabay
u_jup1hbno / Pixabay

V jednoduchosti je krása a pro kuchyně to platí dvojnásob

Každý den zde trávíte hodiny svého času a dennodenními úklidy jistě nechcete strávit ani o minutu navíc. Volte např. snadno omyvatelné kachličkové či skleněné (sklo je dnes velmi módní) obložení. A do kuchyně by neměl patřit koberec!

Přečtěte si zajímavý článek:  Nechte se inspirovat elegantním nábytkem do vašeho domu

Kuchyně bez odsávače par není kuchyní! Je nezbytné mechanicky filtrovat vzduch, pouhé otevření okna rozhodně nestačí. V případě umístění kuchyně „uvnitř“ zdí zvolte recirkulační odsávač par. Vzduch sice nevychází ven, avšak proudí okolo místnosti a filtr tak zachycuje „polapené“ pachy. A nemějte strach, že by byly málo výkonné, můžete zvolit dvoumotorový určený pro větší místnosti. Nicméně i tak se snažte v kuchyně dělat víceméně pouze kuchyňské záležitosti. Žehlící prkno v blízkosti denních výparů z připravovaných jídel není příliš dobrým začátkem.

Světlo je neméně důležitou součástí každé kuchyně. Jsou dva prostředky k dosažení té správné světelné úrovně, a to jednak přírodní světlo a jednak to umělé. Dostatečně velké okno je vždy velkou výhodou. Kuchyňský stůl je dobré umístit pod něj, tím si dodáte více světla a nebudete muset vždy zapínat žárovky. Samozřejmě že je třeba mít hlavní stropní světlo, ale co je více typické pro kuchyně, jsou místní bodové žárovky, které dodávají patřičnou efektivitu celého osvícení. Vyhněte se však kombinaci fluorescenční a halogenové zářivky v jedné místnosti.

Pro dokonalý vzhled vaší kuchyně a patřičnou praktičnost je třeba skloubit hned několik prvků, jejichž výčet by mohl být nekonečný. Než využít každou maličkost a drobnost se spíše snažte neudělat nějakou „okatou“ chybu.

Bookcase Kitchen Surface Furniture - u_jup1hbno / Pixabay
u_jup1hbno / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *