Jak přistupovat k zálivce zahrady, abyste nepřicházeli o vodu?

Česko je národem zahrádkářů, kteří si rádi vyměňují s ostatními své zkušenosti při pěstování zeleniny, ovoce, ale i květin a okrasných dřevin. Krásná zahrádka je nejenom naší vizitkou, ale především naší chloubou, a abychom se jí mohli chlubit dlouhá léta, je potřeba jí zajistit dostatečné zavlažování. Jedině s ním vás nepřekvapí ani úmorná vedra. Jaká pravidla dodržovat při zálivce vaší zahrady?

Zadržujte vodu nejenom v nádržích

Nejlevnější voda je ta, kterou nikdy nepoužijete. Abyste spotřebovali co nejméně vody a zahrada ji co nejefektivněji využila, snažte se vodu zadržet v půdě. K tomu vám pomůže mulč z kůry anebo trávy anebo jiný podobný způsob krytí, který zabrání odpařování vody. Nejlepší vodou na zalévání je voda dešťová. Nachytejte si ji do nádrže nebo alespoň do sudu a používejte ji v době, kdy neprší. Jde o měkkou vodu, v níž jsou dokonale rozpuštěny všechny výživné látky, které rostliny potřebují.

Přečtěte si zajímavý článek:  Pokojové rostliny – Žumen

Vodu uchovávejte v podzemí

Pro uchování dešťové vody jsou nejlepší podzemní nádrže, v nichž se voda nekazí a které zároveň nezabírají místo na zahradě. Jestliže se vám nechce zahradu kvůli nádrži rozkopávat, alternativou jsou uzavřené nadzemní nádrže z tmavého plastu, které k vodě pusté co nejméně světla a nečistot. Z obou typů nádrží vodu dostanete díky využití čerpadla pro závlahy. U nádrže počítejte s dostatečnou velikostí vzhledem k ploše zahrady. Počítejte přibližně objem nádrže 10 m3 na 1 000 m2 plochy zeleně. Samozřejmě také závisí na tom, jak velkou plochu z vaší zahrady zaujímají záhony, které budete chtít zalévat.

Využijte mikrozávlahu

Kde je to možné, nainstalujte pro zalévání mikrozávlahu. Ta bude dodávat potřebné množství vody rovnou ke kořenům rostlin a ta tak nepřijde nazmar. Výbornou volbou pro zalévání je také kapénková závlaha, pro níž stačí natáhnout mezi rostliny dlouhé hadice s perforací na patřičných místech, ze kterých se k rostlinám dostane jen potřebné množství vody.

Přípojky na několika místech

Nechcete-li investovat do automatického závlahového systému, nainstalujte si alespoň po zahradě větší množství vodovodních přípojek. Díky nim nebudete muset nosit konve po celé zahradě a ušetříte čas i vlastní síly.

Přečtěte si zajímavý článek:  Okra – ibišek jedlý

Zavlažujte ve správný čas

Ideální denní dobou pro zavlažování v horkém počasí je ráno anebo podvečer. Zalévání v pravé poledne rostliny zbytečně ochlazuje a tím jim zhoršuje kondici, navíc se až třetina takto využité vody odpaří a rostliny tak dostanou méně vláhy než by potřebovaly.

Tractor Water Agricultural Vehicle - AlkeMade / Pixabay
AlkeMade / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *