Hájí soukromí a krášlí byt

Jarní úklidy budou za chvíli v plném proudu a v souvislosti s nimi se naskýtá příležitost zamyslet se nad ním, zda bychom nemohli trochu jinak vyřešit jejich vybavení bytu záclonami. Většinou nás ponejvíce zajímá vzor záclonoviny, který ovšem zdaleka není to jediné, co může být ve hře. Podaří-li se dílo, nepochybně zjistíme, jak náš byt prokoukl a nestálo to ani tolik peněz.

Místnost lze opticky vylepšit

Při pořizování nových záclon je moudré vzít v úvahu více hledisek než jen to, že by měly zmírnit sluneční záření a zabránit nežádoucímu pohledu zvenku. Výběrem vhodného aranžmá lze totiž dosáhnout dost významného optického klamu, díky kterému jsou potlačeny nežádoucí proporce.

Chceme-li pokoj zvýšit, rozhodneme se pro dvojdílné záclony vzorované svisle. Konzoli upevníme výše, než je horní okraj okna. Snížení prostoru zase napomůžeme, zavěsíme-li záclony těsně nad horní okraj okna a jejich délku ponecháme až na zem. Vzor by měl být drobnější a vodorovný. Pokud je okno na výšku vícedílné, můžeme tyč dokonce umístit až pod horní část a podle místa ji navíc nechat přečnívat do stran.

Optického rozšíření místnosti dosáhneme záclonou s větším podélným vzorem, doplněnou po celé délce okna pod garnýží širokým kanýrem. Šikmo položený dezén působí dynamicky, celoplošné vzory stylizované do kroužků mají kladný vliv na soustředění. V malém pokoji nebudou docela jistě vypadat dobře záclony se vzory velkými.

Hotový výrobek šetří čas

Pokud jde o záclony, výjimečně jsou ve výhodě obyvatelé panelových domů. Vyrábějí se totiž pro ně kompletně hotové, a to jednoduché i v různých soupravách, cenově navíc dost přijatelné. Tak například balkonový komplet na dveře a okno nemusí stát více než 700 korun. Vybrat si můžeme rovněž takzvaný oblouk a po jeho stranách šály; za oblouk 395×1,15 cm a dvě šály 150×250 cm zaplatíme zhruba 1300 Kč. Výběr je však tady větší i dražší, kolem 2000 Kč, o čemž rozhodne nejen bohatost řasení a kvalita materiálu, ale také zpracování.

Výhodné jsou záclony, které jehlu a nit vůbec nepotřebují. Svislé okraje mají pevné a nahoře jsou vybavené už přímo v tkanině lemem umožňujícím zavěšení na háčky, o žabičkách samozřejmě nemluvě. V obchodě nám jednoduše odstřihnou potřebný kus, a pak už stačí si stoupnout na štafle a zkrášlit okno. Určitě není marné si tento typ vyzkoušet na takzvaných květinových záclonách, které jsou vykrojené do oblouku, aby nezakrývaly rostliny v truhlíkách nebo mezi okny.

Fantazii se meze nekladou

Bez šití si můžeme pořídit i takzvané vitrážkové záclonky s otvory na provlékání, tradičně používané na kuchyňská okna za časů našich babiček. Vzpomeňme si však na ně i v případě, že potřebujeme zakrýt prosklenou část dveří. Jsou k dostání docela jednoduché bavlněné i strojově vyšívané nejrůznějšími motivy. Nuda k oknu nepatří

Záleží pochopitelně na interiéru, jaký typ záclonoviny si vybereme i na tom, kam je místo obrácené. Ba co víc, rozdíl je mezi takzvanými zimními a letními záclonami. První pohlcují co nejméně světla a končí u parapetu, druhé mohou být hustější i barevnější a sahat až na zem. Tato výměna je účelná nejen z praktických důvodů, ale zejména proto, že působí dobře na psychiku člověka.
Samotné aranžování je nejen věcí osobního vkusu, ale také souhry se zařízením místnosti. K modernímu se hodí co nejsvětlejší, jednoduché, vzdušné záclony, v současnosti připevňované často k závěsné tyči či lanku na poutka i různé mašličky, moderní kroužky a jiná lehká držátka z plastů.

A co ložnice?

Do ložnic se doporučují záclony barevné, zejména v modravých a zelených tónech, jež zklidňují. Potrpíme-li si spíš na romantiku a historizující styl, nabízejí se různé způsoby náročnějšího řasení, které ale většina z nás těžko zvládne bez pomoci odborníka. Záclonu lze řasit vertikálně i horizontálně, eventuálně rovněž stahovat.

Oblíbeným typem jsou dnes takzvané římské rolety, jež se při vytahování skládají do hlubokých vertikálních skladů. Girlandová varianta se pomocí svislých tunýlků proměňuje v kratší či delší draperie. Jindy zase můžeme nařasit pouze spodní nebo středovou část. Fantazii se tu opravdu meze nekladou.