Kurkuma, zázračné koření

Kurkuma je koření, na které nedám dopustit. Nemusím sice kari, kde ji také naleznete, ale samotnou ji velmi užívám do rýže i jiných pokrmů. Při vaření dnešního oběda mne při přidávání kurkumy napadlo, že mnoho lidí o jejich blahodárných účincích neví, a proto by bylo možná fajn o ní něco napsat. Třeba si ji někdo také zamiluje, stejně jako já.   

Kurkuma, nebo také indický šafrán, je výrazně žluté koření, které je vyrobeno z oddenku kurkumovníku dlouhého. Tato rostlina roste divoce v lesích jižní a jihovýchodní Asie a dále se uměle pěstuje v různých částech světa jako třeba v Číně, Indonésii, na Srí Lance, Peru, Haiti nebo na Jamajce. KURKUMA je o velmi účinným barvivem, a dále pak i velmi oblíbeným indickým kořením. V kuchyni se kurkuma užívá do sladkých i slaných pokrmů, a dále pak k obarvení (brambor, míchaných vajec, rýže, polévek, těsta, ryb, pečiva i těstovin). Kurkumu je vhodné užít spolu s olejem i tam, kde chcete dosáhnout při pečení pěknou kůrčičku.

Kurkuma všude kolem nás

Na kurkumu narážíme i tam, kde bychom to možná nečekali. Jde totiž o hojně užívané přírodní potravinářské barvivo, jímž se barví těstoviny, polévky, sýry, hořčice atd. V potravinářství se takto hojně užívá i proto, že nepřehlušuje původní chuť, naopak prohlubuje přirozenou chuť potravin. Samotné koření má jemnou chuť, není nikterak pálivé, pouze mírně nahořklé, to však v jídle neucítíte.

Jak se vyrábí kurkuma?

zdroj obrázku: free sxc.hu, Autor: halifaxsxc’s, Munich, Bavaria, GermanyKurkuma se vyrábí z oddenků z této rostliny, známé jako Kurkuma Longa, která se několik hodin povaří, a pak se musí sušit, aby se následně mohla pomlít na sytě žlutý prášek, jaký známe. Rostlina dosahuje 0,9 metrů, krásně kvete a jde o příbuznou zázvoru.

Proč musíte mít kurkumu doma

Kurkuma není pouze úžasné barvivo a koření, ale jde i o lék, jenž k léčbě užívají lidé již více než 4000 let, její účinky jsou mocné a poměrně rozsáhlé. A zcela právem je označována za pramen zdraví a mládí. Na paškál si toto koření vzala celá řada odborníků a do této doby odhalila a potvrdila více než 150 léčivých účinků.

Co tedy všechno kurkuma dokáže?

  1. -Inu. mnoho. Kurkumin je jako jeden z mála schopen přejít přes krevní bariéru v Zdroj wikipedia commons Autor: Wouter Hagensmozku a dokáže ovlivnit celou řadu neurologických poruch, Alzheimera, Parkinsona, Roztroušenou sklerózu i depresi a dle některých vědců, má ohromnou moc ovlivnit také mrtvici. Pozitivně ovlivňuje i mozkovou činnost a je proto obzvlášť vhodné, aby ji konzumovali starší lidé.
  2. Kromě neuro efektu však kurkuma má i analgetické vlastnosti, působí antibakteriálně, protiplísňově a posiluje imunitu, odolnost těla a urychluje jeho regeneraci. Jde o mocný antioxidant, který má silné protizánětlivé účinky. Jde o silné antiseptikum, jenž dokáže mírnit ekzémy a záněty kůže, zároveň také urychluje i hojení ran. Jelikož působí protizánětlivě, působí i na revma a artritidu. Bylo prokázáno, že ti, jež do svého jídelníčku zařadili pravidelnou konzumaci 200 mg kurkuminu denně, jejich bolest mocně polevila a pohyblivost se naopak navýšila.
  3. Kurkuma má úžasnou schopnost, dokáže modulovat velké množství genů, a to asi 700. Kurkumin se zabuduje do buněčných membrán, čímž dokáže zcela změnit fyzikální vlastnosti buněk. Kromě buněk a genů však kurkuma ovlivňuje i hormony, neurotransmitery a růstové faktory. Dokáže se zasadit o jejich přežití, kdy významně ovlivňuje zánětlivý proces.
  4. Turmeron, tak kurkumu nazvali vědci. Jde totiž, mimo jiné, i o ohromného bojovníka proti rakovině. Bylo zjištěno, že v určité koncentraci dokáže navýšit růst kmenových buněk v mozku až o 80%. Kmenové buňky jsou přitom nezbytné v rámci regenerace a sebeuzdravovacích procesů.Kurkuma nejenže působí preventivně vůči vzniku rakoviny, ale dokáže s ní i bojovat. Navíc dokáže zničit i samotné karcinogeny. Pozitivně ovlivňuje rakovinu prostaty (v kombinaci s květákem), plic, prsu, leukémie u dětí, zabraňuje metastázám melanomů i jiných druhů rakoviny.Zároveň zvyšuje účinky chemoterapie a radioterapie, přičemž snižuje její vedlejší účinky.
  5. Kurkuma velmi pozitivně působí na trávicí trakt. Lékaři ji doporučují při potížích se žlučníkem i žaludkem. Jelikož obsahuje velmi silné antioxidanty, je skvělým čističem jater. Dále pak podporuje metabolismus tuků (snižuje i hladinu cholesterolu v krvi) a podporuje i hubnutí, napomáhá trávení, vstřebávání živin a eliminuje nadýmání.
  6. Kurkuma podporuje vitalitu organizmu, zabraňuje stárnutí, podporuje růst buněk a pozitivně ovlivňuje psychickou pohodu a snižuje emoční napětí.
  7. Kurkuma podporuje hojení bez jizev, pohmožděnin, modřin i poškozené tkáně.
  8. Kurkuma pozitivně ovlivňuje ženské problémy i cukrovku. Zajímavý efekt má i na zuby a pokožku. Kůži zbaví odumřelé tkáně, čímž ji krásně vyčistí, dokáže vás zbavit pih, akné i ekzému. Výsledkem je pak čistá, zářivá a plně hydratovaná pokožka a zuby zbaví nečistot a perfektně je vybělí.
  9. Aby toho ještě nebylo málo, kurkuma velmi mocně působí i na kardiovaskulární a cévní systém, který čistí.
  10. V Indii ji používají i jako podpůrný lék při kousnutí jedovatým hadem anebo pavoukem.

Užívání kurkumy

Nutno předem upozornit, aby účinky byl vskutku takto neuvěřitelné, je koření nutné užívat nejen v běžné stravě, ale i navíc. Kurkumu je navíc možno užít i do pleťových masek, obkladů apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 1 =