Česká města jsou přesvícená, což má negativní vliv na zdraví

K tomuto stavu dochází hlavně v zimních měsících, kdy v českých městech vedle pouličního osvětlení svítí i reklamní plochy a rovněž i sváteční výzdoba. Přebytek světla a absence tmy  má ale celou řadu negativních dopadů na kvalitu spánku. To má pak už jen krok ke vzniku zdravotních komplikací toho nejrůznějšího charakteru.

Přesvícení se negativně podepisuje nejen na psychice, ale i na vzniku jiných civilizačních chorob, a dále také i rakoviny prsu nebo kardiovaskulárního onemocnění.

Venkovní osvětlení obtěžuje

Podle německých vědců světelné znečištění přesahuje 6%. Za toto znečištění může velký počet svítidel, které ještě k tomu svítí špatným směrem. Toto přesvícení mají na svědomí i špatné kryty, které světlo odráží vodorovně nebo šikmo nahoru, čímž oslňují i zhoršují noční viditelnost. Bílé moderní světla jsou v tomto směru ještě horší, než staré typy lamp. Situaci zhoršují velké silně osvětlené reklamní plochy – billboardy, city lighty. Na stavu se dále negativně podepisují i osvětlené památky, které jsou mocně osvětleny silnými světly, které však neosvětlují pouze je, ale i vše okolo, vedle nich a nad nimi. Téměř polovině Čechů takovéto osvětlení svítí do místnosti, kde ulehají ke spánku a je zcela logické, že jim překáží.

Nekvalitní spánek = riziko mnoha onemocnění

Tma, je pro člověka důležitá k tvorbě hormonu melatoninu, jenž uspává organismus a umožňuje mu regenerovat. Pokud tma není, může se podepsat na lidském zdraví. Tam, kde není dostatečná tma, produkuje se melatonin v menší míře, čím hloubka odpočinku výrazně klesá. Po krátkém a nekvalitním spánku se lidé hůře soustředí a mají i větší tendenci jíst ve větší míře, sladké a tučné pokrmy. Při delším trvání se objevuje nejen obezita, ale i psychogenní onemocnění a deprese. Tento stav se dále negativně podepisuje i na vzniku kardiovaskulárních chorob a rakoviny prsu.

Jak se bránit městskému šumu

Světelný smog je možno eliminovat správnou volbou veřejného osvětlení a regulací světelné reklamy. Bohužel města se k těmto opatřením příliš nemají, jak se chránit sami? Pomoci vám v tom mohou rolety a žaluzie. Moderní systém Lomax umožňuje simulovat průběh dne a propouští světlo na základě intenzity slunečního svitu venku. Díky nim je možné nastavit delší přirozený spánek, protože je u nich možné nainstalovat časovou simulaci pozvolného zatemňování, jenž simulují západ slunce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 3 =