4 zajímavosti o spánku a snění

Spánek vědci zkoumali snad od nepaměti. Jde přeci je o tajuplný proces, jenž velmi významně ovlivňuje naše životy. Dodnes se ptáme, proč nemůžeme o úplňku usnout a také proč si nepamatujeme sny.   Víte, že kvalitu spánku ovlivňují fáze měsíce?

 

Mluví to vědecké studie, které prokázaly, že Měsíc dokáže negativně ovlivnit nejen kvalitu spánku, ale i samotné usínání. V průběhu úplňku a pár dní před ním se prodlužuje doba usínání v průběhu o 5 minut a délka spánku se pro změnu zkracuje asi o 20 minut. Tento stav způsobuje pokles hladiny melatoninu v krvi, což je hormon, který řídí cyklus den a noc.

Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu

Měli byste vědět, že pokud jíte málo a nekvalitně, zvyšuje se v těle hladina ghrelinu, čímž se zvyšuje chuť k jídlu. Během následujícího dne po probdělé noci toho tak spořádáte mnohem více, než je to běžné. Takovýmto způsobem života si velmi rychle vyšlapete cestu k obezitě.

Spánek jako nemoc

Kontrastem proti nespavosti, jenž způsobují špatné návyky, nezdravý způsob života, špatná matrace, polštář, teplota v místnosti, stres a další psychické problémy, je narkolepsie. Spavost se projevuje náhle, nečekaně a nekontrolovatelně. Nemocný může usnout de facto kdykoliv i v průběhu rozhovoru. Nemoc je dědičná a vliv na ni má i stres. Mozek u této nemoci nemá pod kontrolou cyklus spánku a bdění.

Proč si nepamatujeme sny?

Každému, kdo v noci spí, zdají se mu sny. Pamatujeme si z nich ale obvykle maximálně 10%, a to nejčastěji pouze to, co se nám zdálo těsně před probuzením. Sny navíc brzy po probuzení zapomínáme, během snění totiž nedochází k ukládání vzpomínek tak, jak tomu dochází v bdělém stavu. V paměti obvykle pořádně uvíznou pouze velmi intenzivní sny, které byly velmi silné, emotivní a nechyběla jim alespoň částečná logická skladba. Sny mají i lidé, kteří v průběhu svého života přišly o zrak. Ti, jenž se slepí již narodili, nesní vizuálně, ale s pomocí vjemů – vůní, pocitů, emocí, dotyků a zvuků.

Sny mají hluboký význam

To, že sny mají hlubší význam, není nic nového. Jde o jakési zašifrované okénko do naší duše. Ukazuje se nám tu naše podvědomí, třídí se tu naše myšlenky a odhaluje se zde i pravda, na kterou se v průběhu dne bojíme pomyslet. Na pomoc výkladu našich snů slouží ty nejrůznější snáře, jimiž se lidi snaží své sny pochopit snad od nepaměti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 + 6 =