4 rady, které vám pomůžou při výběru cyklistické helmy

Výběr kvalitní cyklistické helmy je důležitý a správně by jej měl řešit každý cyklista. Ježdění bez helmy je sice u nás od 18 let možné, ale rozhodně to není zodpovědné. Jde totiž o hazard se zdravím. Neponechávejte svou bezpečnost osudu a pořiďte si cyklistickou helmu včas, než cyklistická sezóna pořádně vypukne.   Rozhodli jste se, že si přilbu na kolo pořídíte, jen si nevíte rady s jejím výběrem?

Ve 4 bodech vám pomůžeme, jak si s výběrem přilby poradit.

Jak na výběr cyklistické helmy

Cyklistika je disciplína, která nabízí mnoho různých terénů, čili mnoho disciplín, které na kole můžete provozovat. Jde o horskou cyklistiku, rekreační cyklistiku, freestyle cyklistiku. Stejně jako si pořídíte jiné kolo pro jízdu do města a jiné na jízdu v terénu, jinou si pořídíte i přilbu na kolo. Pro freestyle jízdu je zapotřebí, aby helma byla pořádnou skořápkou, která hlavu ochrání v případě pádu. Hlava se v helmě nesmí přehřívat, musí dýchat, musí poskytnout ten nejvyšší komfort. Investovat do helmy se rozhodně vyplatí. Na jízdu po silnici ve městě i mezi městy a horách vám jedna přilba postačí.

Helma musí dobře sedět

I ta nejlepší a nejdražší cyklistická helma vám nebude k ničemu, když bude nepohodlná, nebude vám chránit celou hlavu a když vám nebude na hlavě dobře sedět. Vůbec nejhorší je, když vám při pádu z hlavy spadne. Helma musí na hlavě sedět pěkně vodorovně cca 2 cm nad obočím. Sedět musí přitom dost na těsno tak, aby vám ani s rozepnutým řemínkem nespadla z hlavy.

Helma nesmí být těžká

Váhu helmy významně ovlivňuje užitý materiál a ten v přímé úměře pak ovlivňuje i výslednou cenu helmy. Lehčí helmy jsou proto o něco dražší, než ty těžší, avšak zato poskytují větší komfort, což jistě při delším ježdění oceníte. Lehké helmy jsou vyráběny z moderních lehkých a pevných materiálů jako karbon nebo aramid, jež splňují ty nejvyšší bezpečnostní normy jako ostatní helmy.

Odvětrávání helmy

Velmi důležitou vlastností kvalitní helmy je dobré odvětrávání. Tato skutečnost závisí na počtu a velikosti větracích otvorů, ale i v tom, jak je vzduch uvnitř přilby veden. Nejlépe odvětrané jsou silniční a bikové helmy. Helmy freestyle, freeride či downhilll jsou kvůli bezpečnosti helmy hůře odvětrávané.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 5 =