Argentinská vína – Argentina, země vína

Argentina je pátou největší vinařskou oblastí světa. Vášeň k vínu sem dorazila ze Španělska, kdy se sem dostala spolu s osadníky již v 16. století.

Za rozšiřování vinařství mohou tehdejší kněží, kteří původně vinice zakládali okolo svých klášterů. Pěstovali mešní víno. Vůbec první vinice vznikají v provincii Mendoza, kde se díky hřebenům And, stabilnímu klima s teplotou a vlhkostí tropického pásu, vinohradům dařilo. K rozsáhlému šíření pěstování vína však došlo až mnohem později, v 19. století.

Vinařská oblast Mendoza

Mendoza je největší argentinskou vinařskou oblastí. Jde o centrum kvalitních argentinských vín. Vyprodukuje se zde až 80% všech vín v zemi. Původně se zde pěstovaly odrůdy Cereza a Criolla Grande, ale v posledních letech se tu hojně pěstuje červený Malbec, Cabernet Sauvignon a Tempranillo. Z růžových odrůd pak Cereza a Criolla Granda. Vedle nich se zde také pěstuje i Bonarda, Syrah, Merlot, Pinot Noir, Chardonnay, Chenin, Sauvignon Blanc, Torrontés, Semillón, Tocai Friulanoo a Viognier.

Vinařských oblastí je zde však více. Základních vinařských oblastí je tu celkem 9: Salta, La Rioja, Catamarca, San Juan, Cordoba, Rio Negro, Neuquén a Chubut. Celková plocha vinic v Argentině je 217 750 hektarů.

I když je zde roční spotřeba vína 45 l na osobu a jde bezesporu o jednoho z největších výrobců mimo Evropu, 90% vyrobeného vína zvládnou argentinští výrobci zkonzumovat sami. Bohužel jejich víno není řazeno k těm nejkvalitnějším. Je tomu tak proto, jelikož většina VÍNA je nižší kvality, tudíž není vhodná k exportu.

TOP argentinská odrůda – Malbec

Malbec, nebo také Cot Noir, je červená extraktivní odrůda, která dává vínům tměvě červenou až černou barvu, silné hroznové aroma a robustní tříslovinu. Hrozny mají tenkou slupku. Malbec pochází z Bordeaux, ale potom, co  silné mrazy v roce 1956 zničily 75% zdejšího Malbecu, už tu nebyl preferován. Dnes se užívá hlavně do směsí. V Argentině se pěstuje na 25 000 hektarech vinic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 6 =