Zentangle

Před nedávnem jsem tu psala o antistresových omalovánkách, které dobyly svět. Jejich předchůdcem je malování technikou zentangle. Mnohdy můžeme dokonce říct, že antistresové omalovánky se zabývají vybarvováním obrazců vzniklých technikou zentangle.

Co je zentangle?

Všeobecně řečeno je  Zentangle intuitivním kreslením, které známe a zcela běžně jej neuvědoměle provádíme, když se nudíme, na něco čekáme apod. Jde totiž o bezmyšlenkovou (podvědomou) kresbu tužkou na papír. Toto intuitivní kreslení dokonce s velkou oblibou rozebírají i psychologové, protože to prý o člověku ledasco napovídá, ale o tom zas někdy jindy.

Větší hloubku tomuto “čmárání” dali zakladatelé moderního pojetí zentanglu, Rick Roberts a Maria Thomas, kteří toto kreslení povýšili na arteterapeutickou metodu. Inu, dali jí trochu řád a ubrali jí trochu té bezmyšlenkovitosti.

Intuitivní zentangle

Intuitivní zentangle je jednoduchý a je snadné se jej naučit. Nemá daná jasná pravidla. Funguje na zcela jiných přístupech, a proto tu jsou nějaká dogmata pasé. Jde sice o strukturovanou kresbu, která se jeví značně organizovaně, ale opak může být pravdou. Vše záleží na vaší náladě a vaší představivosti. U intuitivního (pravého) zentanglu nejde o výsledek kresby, ale o jeho proces. Jde o čmárání, které nemusí být logické a obrázek v konečném výsledku ani nemusí něco znamenat.

Pozitiva kresby způsobem Zentangle

Kresba zentangle má celou řadu pozitiv. Nejenže působí relaxačně, ale také i inspirativně. Podporuje soustředění a funguje i jako dobré cvičení pro jemnou motoriku a fantazii. Kreslení metodou Zentagle je očistné, uvolňující i antistresové. Skvělé je, že k tomu vesměs skoro nic nepotřebujete. Veskrze si postačíte s čistým archem papíru a tenkou černou mikro tužkou.

Blahodárné účinky Zentangle kreslení na lidský organismus

Pravidelné kreslení technikou Zentangle nepůsobí pouze relaxačně, ale pomáhá těm, kteří bojují s nespavostí. Jde o skvělý neverbální journalling. Zentangle pomáhá zpracovat záchvaty paniky (zejména třeba z létání – kdy je vhodné zentangle kreslit právě při vzletu a přistání), modifikuje chování, podporuje sebevědomí i všímavost, pěstuje a rozvíjí tvůrčí schopnosti, zbavuje stresu, zlepšuje koordinaci očí s rukama, rozvíjí a rehablituje jemnou motoriku, podporuje zaostření očí, zbavuje vzteku a zlosti. Jde o dobrý nástroj, který vám pomůže zbavovat se různých závislostí. Podle vědců vás prý dokáže zbavit i migrény. Funguje i jako brainstorming a protažení umělce. Jako bonus vás začleňuje do komunity podobně smýšlejících lidí.  

Co k tvorbě Zentangle obrázků potřebujete

Kreslit Zentangle můžete veskrze na jakýkoliv papír (a vlastně i materiál), ale jestli chcete být přesní, pořiďte si bílý papír o velikosti 9×9 cm. Papír by měl být nejlépe vysoko garamážový, krásně hladký. Proč je pro zentangle vybírán tak malý papír? To proto, abyste mohli svůj projekt dokončit v rozumném čase, ale také proto, abyste si mohli malovat opravdu kdykoliv a kdekoliv. Vůbec tím nejlepším perem pro kreslení je pak Sakura Micron pero, které má ultra tenký hrot a inkoust, který nevybledne.

Jinak nepotřebujete nic. Žádná pravítka, ani šablony, byť vím, že existují. Kresby by však měly být správně neplánované, abstraktní, neobjektivní, rostoucí organicky. Jen tak může zentangle působit i meditativně.

Zentangle jako umění

Zentangle navíc již dávno překročil hranice arteterapie a proměnil se v umění, jež dnes můžete potkat v podobě přáníček, malovaných triček, porcelánových hrníčků i talířků anebo nevšedních obrázků. U tohoto malování nejde až tak o proces vzniku, i když i ten je důležitý, ale o jeho výsledek, který by se měl rovnat uměleckému dílu se zcela zřetelným významem. Takovýto zentangle však již dávno není meditací, není očistou hlavy, kresba totiž nevzniká ryze intuitivně. Je posunuta, obohacena o promyšlené kroky, úkony a tahy. Jde tu o záměrný zásah do původní formy Zentangle. Ano, právě ona kreslí podle šablon, drží se určitých pravidel a používá i různé typy psacích pomůcek. Tento typ zentangle užívá zcela odlišné postupy.

Základní pravidla pro tvorbu zentangle

Kreslení zentangle si zakládá na skládání jednoho velkého tvaru z jednotlivých malých útvarů – koleček, čtverečků, obloučků, čárek, smyček, puntíků, obloučků, šnečků apod. To vše uložené a vytvořené dle vaší fantazie. Nic není zakázáno! Tedy vlastně ano, opovažte se gumovat! Když se něco nepovede, nevadí, začněte znova anebo to nechte tak, jako záměr. Další zásadou je, že byste měli na obrázku pracovat, dokud s ním nebudete hotovi. I proto by váš projekt neměl být ohromný. Neměli byste obrázek dokreslovat na několik etap a třeba několik dnů. Pokud chcete, tak si svůj obrázek můžete dokonce i vybarvit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 + 4 =