Skákání gumy

Skákání gumy je naší oblíbenou retro hrou, k níž není potřeba příliš mnoho. Stačí jen dostatečně dlouhá plochá guma sešitá nebo zauzlená dohromady a minimálně další dva souputníky a můžete jít na to (Ti šikovní to zvládli i sami, stačí, když se guma zahákne o dvě blízké lavičky anebo židle.).

 

Tak, jak tomu už i s jinými hrami bývá, i ona se v tomto roce opět navrací zpět do módy. Také jste to měli za ryze česko-slovenskou specialitu? Tak se podržte, hra je lehce známá i ve světě, jako chinese jumping rope. Ano…jde prý o hru původem z Číny. Ve skutečnosti je to nesmysl, protože se s oblibou guma skáče nejen v Číně, ale i ve Francii a v Německu.

Pravidla skákání gumy

Pro skákání gumy se dnes vyrábí již speciální různě barevné gumy, které seženete v dobrém hračkářství nebo sportovních potřebách do padesáti korun. Pokud ji sehnat nemůžete, poraďte si jako kdysi, kupte si jednoduše plochou prádlovou gumu a sešijte ji anebo svažte k sobě. Potřebovat budete gumu o délce asi 2,5 metru. Skákání gumy začíná tak, že guma je u kotníků, kdy se mezi roztaženýma nohama drží v jedné úrovni do obdélníku. Existuje mnoho způsobů skákání, s různým stupněm obtížnosti, které obvykle doprovází nějaká písnička anebo říkačka. Při skákání se guma různě zachytává, přišlapuje, splétá, obskakuje nebo přeskakuje. Po splnění skoku, se pak guma obvykle posune o level výš.

Všeobecně se však skákání gumy třídí do 10 tříd, které určují stupeň obtížnosti.

  1. třída – guma pro kotníky
  2. třída – guma do půlky lýtek
  3. třída – po kolena
  4. třída – do půlky stehen
  5. třída – guma do výšky hýždí
  6. třída – guma do pasu
  7. třída – guma v úrovni žeber
  8. třída – guma v podpaždí
  9. třída – guma u krku
  10. třída – guma je na hlavě

 

Druhy skákání

Existuje mnoho způsobů skákání, jednoduché, úzké, široké, číslovky, pekařky, vševědky, rem tam tom i roční období.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 9 =