Chalk paint, zázračné křídové barvy

Malování křídovými barvami patří v současnosti k velkým hitům. Dalo by se říct, že jsme opět v České republice objevili Ameriku….jak už to tak u nás bývá zvykem, zas k nám něco dorazilo o 25 let později, přes Itálii a z Ameriky. Byť si Annie Sloan nárokuje křídové barvy, faktem je, že v obdobných variacích se objevily po celém světě v obdobném časovém údobí. S menšími, či většími rozdíly. Já se přiznám, že díky namyšlenosti a hodně vykřičené reklamě, která křičí jen já já já a my jsme něco, mi zrovna Annie Sloan není sympatická. V dalším kroku je to i proto, že je poněkud drahá.

 

Křídové nátěry nejsou vhodné pouze na dřevěný nábytek, ale i na kov, plast a keramiku. Hodí se pro konečnou úpravu všude tam, kde chcete získat starobylý vzhled. Ideální je pro revitalizace a restaurování. Barvu můžete nanášet na podlahy, dveře, stropy i okenní rámy. Velmi si rozumí s vosky, které jim dodají ještě na intenzitě a větší hloubce. Kombinovat je však můžete s různými patinami. Podle toho, jak si vyhrajete se štětci, pak můžete docílit hladkého anebo strukturovaného povrchu.

 

Křídovou barvu si můžete vyrobit i vy sami

Tajemství křídové barvy spočívá v tom, že obsahuje ¼ šálku uhličitanu vápenatého, ⅛ šálku vody a 1 šálek akrylové barvy. Tento základní recept vám pomůže docílit to, co nabízí i zahraniční firmy v drahých piksličkách. V následném videu najdete další 4 návody, jak si sami doma můžete poměrně snadno, rychle a za minimální náklady vyrobit křídovou barvu. Bude to vždy s menšími obměnami, ale konečný výsledek vám ušetří vaši peněženku. Ono je to tak se vším. Máme zde profi lepidla na decoupage, ale herkules za pár kaček je mnohdy lepší. Máme tu drahé textilní barvy, ale jsou tu media, které promění na textilní barvu akrylku. Existují media, aby se snáze brousilo a kdo ví co ještě, ale jinak to zvládnete i sami. Transfer jde taky udělat bez toho, abyste potřebovali médium…Tak je to jednoduše se vším.

Pozor!!!!

Povrchy s křídovou barvou se obvykle nelakují, místo toho je na ně nanášen vosk. Co vám však čeští tvořílci neřeknou, je to, že vosk je nutno nanášet opakovaně, jednou za čas, asi tak, jak se voskují parkety, protože jinak má křídová barva velmi krátkou životnost. Nevydrží to, co akrylová a zalakovaná barva.

 

4 komentáře u „Chalk paint, zázračné křídové barvy

    1. Chalk barvy jsou vhodné na dřevo. Pokud je chcete dát ven.. na zahradní nábytek, nedělala bych to. Není to barva do exteriéru, ale interiéru. Exteriéry přeci jen potřebují jinou úpravu, aby bylo více odolné vůči klimatickým vlivům.

  1. Dobry den,
    da se takto podomacku vyrobena kridova barva smyt? Kdybych jimi chtela malovat na sklo napriklad.
    Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 3 =