Tapiko

Technice vyvazování koberečků vlnou, špagetami anebo bambulkami, se u nás říká tapiko. Je to velmi oblíbená technika, která u nás již jednou oblíbená byla, a to v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

 

Tapiko představuje ruční tvorbu tapisérie, která si zakládá nikoliv na tkaní, ale na vyvazování uzlíků. Jde o poměrně jednoduchou techniku, která nevyžaduje ani příliš zručnosti. V konečném výsledku pak můžete kobereček zavěsit na zeď anebo položit na zem.

Co k výrobě tapiko budete potřebovat

Speciální háček se záklopným koncem na tapiko. K mání je v textilní galanterii. Vedle háčku pak potřebujete i mřížku pro tapiko. Tu můžete koupit čistou nebo i takovou, která má na sobě předtištěný vzor. Ty s předtištěnými vzory jsou skvělé zejména pro začátečníky, protože jsou na nich vyznačeny i barvy. Takováto mřížka se tak velmi podobá předloze pro vyšívání. Poslední důležitým prvkem je příze anebo špagety, které je nutno nastříhat tak, aby byla stejná. Pozor, bude jí zapotřebí opravdu mnoho. Pokud si chcete usnadnit práci, tak si ji usnadníte koupí předem nastříhané.

Jak vyrobit tapiko?

Je to poměrně jednoduché. Přehněte přízi na polovinu, natáhněte na na háček a protáhněte jej okem mřížky. Pak vlákno protáhněte okem vlny a vytáhněte jej nahoru. V případě potřeby pak tapiko zarovnejte nůžkami. Inspiraci a rady k tvoření vám přidávám několik video návodů.

zdroj obrázků pinterest.com

3 komentáře u „Tapiko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 + 2 =