Kecy a omyly pozitivních lidiček

Moderní svět je postaven na chlácholivé mylné představě, když dnes něco vytěsním a budu prostě myslet pozitivně, dobře to dopadne. Bez nijaké meditace, vnitřního rozboru problému, nebo sebereflexe. Jenže neustálé povznášení se nad problémy, skutečnou potíž nevyřeší. Je to slepá ulička, nevede k sebepoznání, ale k útěku od reality a rozhodně s tímto přístupem nedochází k žádnému osobnímu rozvoji.

Není totiž pozitivní myšlení, jako pozitivní myšlení

Skutečné pozitivní myšlení je o lásce, lásce k jiným a hlavně k sobě. Pozor, nikoliv však o přehnaném soucitu. Je to i o vědomí, že se některé věci, dějí. Bolest patří k životu. My však pozitivní myšlení v reálu bereme poněkud povrchně, jak se říká v americkém stylu. Jenomže život přece není pouze barevný nebo černobílý, nejsme bezchybní a život také není o poloprázdné anebo poloprázdné láhvi. Někdy negativní myšlení přináší objektivní náhled na svět, brzdu, čili sebereflexi. Pozitivní myšlení je beze sporu správné a kladné, dokazuje to i Freud a mnozí další odborníci, ale není to o umělém přeprogramování, kdy se věnujeme pouze povrchnímu smýšlení a ne jádru věci. Ve výsledku jsou skutečné emoce potlačovány, není zde přirozený vývoj a zpracování události, v konečném výsledku je vše o neupřímnosti, lhaní sobě, falši, což vede k ohromnému strachu z negativa, což vlastně je skryté negativní smýšlení. Rovněž zapomínáme i na pozitivní komunikaci. Pasivní pozitivní myšlení, kdy věci házíte za hlavu, s tím, že však ono se to “nějak samo” vyřeší, také není optimální. Někdy je vskutku lepší jednoduše vybuchnout, než lapat po dechu a přetvařovat se s pevným úsilím, co kdybych to tou špatnou myšlenkou celé pokazil. Emoce k našemu životu patří a patří k němu všechny. Vytváří ty barvy a záchvěvy, díky nim poznáme okamžiky neskutečného štěstí.

Jak je to tedy s tím myšlením pozitivně?

Zapomeňte na poučky, na hledání chyb, zapomeňte na minulost, zbytečně věci nepitvejte, žijte přítomností. Mějte se rádi tací, jací jste. Berte své vlny v oceánu (emoce). Přestaňte věci překrucovat, přestaňte se přetvařovat, nesoustřeďte svůj život na křivdy. Věci řešte, ale až tehdy, kdy jsou k řešení (tedy nebuďte pasivní, ale ani nedělejte problém dopředu, když ještě není). Pozitivní myšlení není o tom, že si přikazujete: “Mysli pozitivně!” Takhle to nefunguje, to vlastně jako byste říkali, že doposud jste mysleli jen negativně, navíc to doopravdy k negativnímu myšlení láká. Však víte, jak to funguje se zakázaným ovocem. Místo takových pobídek myslete pozitivně reálně z plného vědomí a rozhodnutí. Pozitivní myšlení není o  kecech, ale o skutečném způsobu života, postoji s jakým bereme věci, které nám život přinese. Je i o bolesti, výbuších a smutku, které bereme jako součást života, nenecháme se jimi rozhodit, protože nezdary nás mohou poučit, přinést nový pohled a těžké věci jsou výzvou, z nichž to pozitivní můžeme udělat. Ve výsledku tak není pozitivní myšlení o tom, myšlení, jako o tom pozitivním žití.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 7 =