George R.R. Martin – Ledový drak

George R.R. Martin u nás přišel do povědomí tak trochu opožděně se seriálem Hra o trůny. Tenhle autor má však za sebou celou řadu zajímavých knih a ve světě literatury (nejen sci-fi a fantasy) má již dávno své místo. Ostatně vždyť i samotné knižní dílo: Hra o trůny vyšla poprvé už v devadesátých letech minulého století. Celá sága nese název Píseň ledu a ohně a v současné době čítá již na sedm samostatných dílů (v roce 2011 vyšel pátý, u nás třetí, letos má vyjít šestý a sedmý se chystá). George R.R. Martin však nepředstavuje pouze knihu Hra o trůny, napsal i knihu pro děti: Ledový drak.

George R.R. Martin – Ledový drak

Kniha Ledový drak přitom vyšla i u nás již v roce 2008 prostřednictvím nakladatelství TRITON. Kupodivu si jí příliš mnoho lidí doposud nepovšimlo, což je tedy škoda. Kniha o 108 stránkách s krásnými obrázky a větším písmem, které zvládnou i vskutku malí čtenáři, byla v zahraničí dlouho očekávanou Martinovou knihou pro děti.

Ledový drak je mýtický drak, který přilétal a děsil lid. Nikdo jej neuměl zkrotit. Létal vysoko po nebi a nechával za sebou ten nejtřeskutější mráz. V této nejkrutější zimě se jednoho večera narodila i malá Adara. Děvčátko, které se ničeho nebálo a které se jako jediné podařilo osedlat Ledového draka.

Ochočený Ledový drak se pak s malou sedmiletou Adarou odváží postavit i velmi nebezpečným ohnivým drakům, kteří přiletěli ze severu. To, jak to dopadlo a proč zrovna Adara si získala legendami opředeného mýtického Ledového draka, si přečtěte sami. Kniha se čte jedním dechem, stejně jako Hra o trůny, či další díly, které u nás doposud vyšly (Střet králů a Bouře mečů).

George R. R. Martin

George R. R. Martin má za sebou už vskutku dlouhou kariéru profesionálního spisovatele, vždyť se narodil již v roce 1948 (přesně 20. září) v New Jersey. Pochází z dělnické rodiny a kromě něj měli jeho rodiče ještě dvě dcery.

Psaní jej přitahovalo již od dětství, kdy psal a četl pro sousedovy děti. Tak jako většina amerických dětí i on měl jisté údobí, kdy jej velice přitahoval komiks, nakonec však začal psát fantasy povídky pro různé amatérské časopisy. První skutečnou zakázku dostal ve svých jednadvaceti letech.

Vystudoval žurnalistiku na Northwestern Univerzitě v Illinois. Jeho velkou vášní vedle psaní jsou i šachy, s nimiž objížděl různé turnaje. Spisovatelem na plný úvazek se stal ve svých jednatřiceti letech, kdy se stal editorem, konzultantem a producentem různých hollywoodských příběhů.

V současnosti žije v Santa Fe v Novém Mexiku a je členem asociace sci-fi a fantasy amerických spisovatelů  a viceprezidentem Obce amerických spisovatelů.

Za celý svůj dosavadní život vydal celou řadu knih, povídkových knih a sbírek. Jeho osobní stránky naleznete na webové adrese:  www.georgemartin.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + 5 =