Co tak si vyrobit svůj vlastní parfém?

Blíží se Vánoce, hledáte nějaké originální dárky anebo naopak vy toužíte po nějakém voňavém dárku? Napadlo by vás, že je možné si parfém vyrobit i doma? Ono to totiž ve své podstatě není žádná věda…

Podle dostupných statistik si alespoň jeden parfém za rok koupí alespoň jedna žena. Ceny parfémů však nejsou nikterak nízké. Drahé jsou již i kolínské, cena skutečných parfémů se tak často pohybuje i přes tisícovku. Ty nejkvalitnější mohou stát klidně i tři tisíce. Proč si alespoň trochu neušetřit svou kapsu a nezkusit si vyrobit svůj parfém sám?

Tam daleko v Orientu – první parfém

Vůně nás doprovázejí po celý život a nebylo tomu tak ani před staletími. To jestli někomu voníme, je důležité v rámci získávání nových nejen sexuálních partnerů. Vůně čistoty pro nás znamená symbol zdraví a svobody. Toho kdo zapáchá, se podvědomě štítíme a straníme.

Už v dávné Asýrii a Egyptě užívali byliny k různým náboženským rituálům, vyráběli esenciální oleje, které užívali k náboženským rituálům. Tyto zvyky se pak následně přenesly do Řecka a Říma. Stále to však nebyl parfém. To až Orient inspiroval Řím, aby vznikly vůbec první vůně pro bohaté. Od 13. století se výroba parfémů objevila v Evropě, a právě Itálie byla jejich největším výrobcem. Tehdejší výroba však byla velice náročná a pracná. Výroba esenciálních olejů nebylo nic snadného, a tak pochopitelně cena parfémů byla závratná. Ke zlevnění došlo až v 18. století s příchodem syntetické výroby esenciálních olejů. Vše se náhle zjednodušilo, parfém se dostal i mezi běžný lid.

Parfém vlastnoruční výroby

Pokud si chcete vyrobit svůj vlastní parfém, zahrajte si na středověkého alchymistu. Užijete stejného postupu, pouze bez náročného procesu výroby esenciálních olejů, ty si prostě zakoupíte.

Je sice pravda, že český trh v této nabídce poněkud vázne, nicméně od čeho máte internet? V dnešní době jsou i produkty ze zahraničí nadosah, a kdyby bylo nejhůř, můžete to vzít z gruntu a zkuste si vytvořit i vlastní esenciální oleje z bylinek z vaší zahrádky.

Co je potřeba, aby vznikl parfém

V prvé řadě potřebujete kapátko, esenciální oleje, kvalitní obilný líh (vodka), destilovaná voda a flakon (rozprašovač z obchodu anebo pořádně vymytý flakon po dřívějším parfému).

Evidentně toho není zapotřebí příliš. Také je zapotřebí znát jisté parametry. To, aby byl parfém parfémem, předurčuje, kolik vonných silic obsahuje. Toto je i na obalech definováno procenty. U parfémů je to 15 – 30% esencí. Dále pak PARFÉM obsahuje 5% alkoholu a 70 – 80% destilované vody. Smícháním vám vznikne kvalitní parfém, který vám uzraje do 6 – 8 týdnů od výroby a kvalitní a voňavý vám tak vydrží po celý jeden rok.

Domácí výroba parfémů

Parfém domácí výroby je v Česku v plínkách a já znám u nás pouze Rafaellu, jež i záhy otvírá svůj krámek v Praze na Malé straně, tak v zahraničí je to velice oblíbený koníček mnoha žen, které si na něm dokonce založily i svou živnost. Existuje k tomu i celá řada publikací a knih s nejrůznějšími recepty na výrobu parfémů.

Začínáme s výrobou parfémů

Pokud se rozhodnete to zkusit, tak zpočátku nehledejte nic složitého, buď si na internetu nalezněte nějaký ten recept, který vás přímo povede anebo se snažte napodobit již nějaký existující a známý parfém. Ještě dříve než esence smícháte, vyzkoušejte je čichovou metodou, a to tak, že si je přiložíte k nosu hned za sebou anebo k jedné nosní dírce jednu vůni a k druhé druhou a najednou vdechnete. Míchejte opatrně, protože některé oleje jsou skutečně drahé. Co se týče mandlového a jojobového oleje, nevoní, ale pomáhají s doručením a rozvinutím vůně. Čím více kapek určité esence do parfému dáte, tím bude vonět výrazněji a bude jako stěžejní.

Do svých vlastních projektů se můžete pustit se získáním jistoty.

Recept – parfém

5 kapek koriandru, 6 kapek bergamotu, 4 kapky neroli, 1 kapka jasmínu a 3 kapky růže, to smíchat pak s 5% alkoholu a 70 – 80% destilované vody. V poslední fázi byste parfém měli ještě přefiltrovat přes kávový filtr, abyste jej zbavily mastnoty.

Více nápadů naleznete na videích z youtube.com

zdroje informací: tinup.com, howcast.com, ivillage.com, youtube.com, make-fragnances.blogspot.com, makeperfumeathome.com, scent2riches.com

fotky zdroj sxc.hu – mailsparky, kingwood

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 5 =