Umělec nemusí mít Živnostenský list!

Není snad nikde tolik zmatků než v oblastech uměleckých profesí. Tvrzení, že každý, kdo prodává své vlastní výtvory, musí mít Živnostenské oprávnění je naprostým nesmyslem. Umělec se totiž řadí do zcela jiné specifické kategorie.

Kdo je umělec?

Všeobecně za umělce považujeme herce, malíře, sochaře, či zpěváky, jenomže tenhle výčet rozhodně není konečný. Mezi umělce se řadí například i striptéři, a to i přesto, že se vám to může zdát poněkud pofidérní. Umělci jsou dirigenti, návrháři, modelky, tanečníci, spisovatelé, textaři, kováři, umělečtí řemeslníci a prostě všichni, jež vytvářejí umělecké duševní i hmatatelné dílo. Prostě žádná fabrikovaná výroba.

Jistě, někteří by se teoreticky mohli vlézt do kolonek ŽL, ale ve skutečnosti není potřeba se tam cpát. Psaní, malování, vytváření přání, prodej fotek, vlastního textu, článků, knih, autorských výrobků, cínových šperků, obrazů a podobně živnost prostě nepotřebují. Tito lidé patří do kategorie: umělec.

Problém se jménem Faktura

Většina umělců si nakonec ŽL pořídí, neví totiž jak vyřešit problém s fakturami. Navíc ani jiné firmy neumí nějak manipulovat s autorským zákonem, a tak IČO tvrdošíjně požadují. Přitom ve skutečnosti faktury můžete vystavit i bez IČO kódu, jen podle autorského zákona.

Pokud se rozhodnete podnikat a vedete trvalou činnost, je dobré se zaregistrovat – nahlásit na Finančním úřadě jako umělec. Na tomto podkladě vám bude vystaveno DIČ a můžete podnikat i vystavovat faktury. Pro lepší přehled pak stačí na fakturu dopsat tak, jako se píše: „Nejsem plátce DPH“ , umělec – fakturováno dle autorského zákona. Pokud přesáhnete hranici výdělku 7000 korun za měsíc, je zapotřebí, abyste zaplatili sociální a zdravotní pojištění. To, jestli si budete připlácet nemocenskou, pak záleží jen ryze na vás. Daně odvádíte stejně jako ostatní.

Negativní stránky – umělec bez ŽL

I když by to neměl být problém a umělci oficiálně náleží do zcela jiného resortu, neznalí lidé, majitelé různých firem, obchodníci, ale i úředníci a bankéři tuto státem danou preskripci ignorují, odmítají a diskriminují.

Je možné, že o ní ví, ale protože je problematika autorského zákona náročná, je pro ně jednodušší balancovat v běžném rámci živnostenského zákona. A tak se často stává, že umělec, který maluje obrazy a je známý po celém světě, nedostane od banky půjčku na nový ateliér, protože není ani zaměstnanec, ani podnikatel a ani živnostník. Vlastně, nejenže mu nedá půjčku, ale ani nezaloží firemní, profesionální, či obchodní účet. S podobnými problémy se setkáte i jinde. Firmy si od vás objednávají jedinečné a originální texty, ale zarytě chtějí fakturu vystavenou s IČEM a dalšími položkami, které se umělců přitom v reálu vůbec netýkají. Potíže mají i s přidáním do online katalogu, protože nemají IČO. Stejně tomu je tak i u vystavování online faktur a podobně. Z těchto důvodů jsou nakonec umělci donuceni vyřídit si Živnostenský list.

Copyright (c) 123RF Stock Photos

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 7 =