Literární servery – pomohou anebo ublíží?

Píšete do šuplíku? Chcete to změnit? Zkuste to s prezentací na webu. Je několik cest, jak si můžete ověřit své literární dovednosti.

Literární Blogy

Jednou z možností je otevřít si svůj vlastní blog a doufat, že si vás někdo povšimne. Pokud blog otevřete v rámci nějakých novin, či free portálů budete mít pro sebe portál třetí generace, který nebude zrovna originální. Týká se to jak vzhledu, tak i možnosti se zviditelnit.

Vlastní portály

Pokud si jste sebou jisti, můžete si pořídit vlastní literární portál. S vlastním portálem můžete dosáhnout originální prezentace a máte větší možnost zaujmout. K tomu však 21. století potřebujete mít i celkem slušné znalosti marketingu, protože jinak budete k nenalezení. Jestli půjde pouze o váš osobní literární web, nepotřebujete nic velkého. I když je s vlastním portálem spousta práce, existuje celá řada spisovatelů, která právě touto cestou prorazila.

Literární servery

Existuje celá řada literárních serverů, kam můžete jít se svou vlastní kůží na trh. Bohužel ne vždy se dočkáte objektivní kritiky. Na serveru jsou kromě vás i stovky dalších pisálků, které doufají, že jednou prorazí.

Psaní na takové weby má své výhody i nevýhody. Máte zde největší šanci prezentovat své literární texty s vysokou šancí na odezvu. Může vám to pomoci a motivovat k dalšímu psaní, což je pozitivní, protože každý budoucí spisovatel se v prvé řadě potřebuje vypsat.

Negativní je, že reakce jsou od neodborníků. Je fajn, že jsou, ale pokud čekáte nějakou odbornou radu, či konstruktivní kritiku, asi ji zde nenaleznete. Na těchto portálech obvykle žádní odborníci nejsou. Další nevýhodou jsou komunity, které nováčkům mnohdy komplikují možnost se prezentovat. Své nepřijetí vám dají celkem zřetelně najevo. Někteří mají problém unést kritiku, a proto na vás připraví hon. Stačí, když se jednou projevíte nepochlebovačně u jejich článku a už je máte spolu s jejich přáteli pod všemi vašimi příspěvky. Je to sice znakem spisovatelské nevyzrálosti, ale přeci jen moc motivující to tedy rozhodně není.

Psaní pro tyto LITERÁRNÍ servery však může být dobrou školou života a každý budoucí pisálek by si nějakou takovou zkušeností měl projít. Nečekejte zázraky, kromě vás tam totiž budou další stovky vám podobných.

Literární portály

 • Písmák.cz – má již desetiletou tradici. V Česku patří k nejuznávanějším literárním webům.
 • Saspi.cz – Společenství amatérských spisovatelů. Na portále korzují stejní pisatelé, tak jako všude jinde.
 • Totem.cz představuje portál s tradicí. Pořádá čtení, soutěže a vydává časopis. Bohužel právě zde je kritika celkem neobjektivní. Snaží se na sobě však neustále pracovat.
 • Epika.cz – náleží k tradičním českým portálům, kde se můžete prezentovat a získávat celkem objektivní kritiku. Nutno říct, že tak jako všude, tu jsou fanouškovské vlivy a opoziční vlivy. Nicméně prezentace je celkem zajímavá a naleznete tu i soutěže, či možnost dostat se do sborníku.
 • Piste-povidky.cz představuje startovací plochu pro budoucí spisovatele. Mno, toto vyjádření je spíše marketingovým tahem, nicméně má pro své registrované uživatele celkem originální programy.  Jde například o literární soutěže, povídky napsané na daná slova do 100slov a podobně.
 • Mezera.org se dočkala nové podoby. Dříve byla podoba portálu celkem nepřehledná. Výhodou pro vás je, že provozovatel portálu je nakladatelství Mezera, čímž objektivita je mnohem lepší. Všeobecně celá úroveň portálu je velice dobrá.
 • Liter.cz býval kdysi jedním z prvních literárních portálů. Dnes bohužel již skomírá.
 • Poeta.cz je portálem spíše komunitního rázu, nicméně jde o sympatický portál.
 • Čítárna – fantasy-scifi.net je portálem pro všechny, kdo píší sci – fi a fantasy.
 • Pak tu jsou ještě například zcela malé portály LiTerra, Červený vrabec, minimax anebo třeba také pribehy.czweb.cz

Pokud se chcete dočkat nějakého doopravdy profesionálního názoru, pište do Literárních soutěží, účastněte se nějakých kvalitních literárních kurzů o českém jazyce a Tvůrčím psaní a případně to ještě můžete zkusit i na novém projektu, který nese: Mám talent a existuje, jak v české, tak i ve slovenské podobě. Zaštiťují jej české známé nakladatelství, ale také i spisovatelé, redaktoři a lektoři. Mimo jiné i Markéta Dočekalová, která náleží k současným uznávaným expertům a autorům. Projekt „Mám talent“ se od ostatních liší tím, že autor má díky nakladatelství reálně větší šanci na vydání svého díla, a také i v tom, že se na portále objevují kritiky, recenze a rozbory vašich děl od skutečných již vydávajících spisovatelů.

4 komentáře u „Literární servery – pomohou anebo ublíží?

 1. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site!

 2. Nice commentary. last thirty times I uncovered this online internet internet site and desired to permit you be conscious that i’ve been gratified, heading by way of your site’s posts. I should undoubtedly be signing just as as a whole lot since the RSS feed and may wait around for yet another post. Cheers, Glen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 4 =