Hudební ochutnávka na 38. týden

Po delší odmlce jsem si pro dobrou a kreativní práci pro vás připravila několik hudebních tipů. Doufám, že se vám budou líbit. Všechny patří mezi naprostou špičku na hudební scéně a některé se po rozpadu pokouší o svůj návrat…

Marion Raven

Marion Elise Ravn se narodila v Norsku v roce 1984 a logo Raven je i její značkou, na kterou má ochrannou známku. Hudbě se věnovala od raného dětství. Už v 5 letech zpívala v Gospel Choir, v sedmi pak St. Laurentius sboru, který má dlouhou historii. Od 8 let se věnovala i hře na klavír a baletu. V roce 1993, to jí bylo 9, získala roli v muzikálu Sound of Music, který se hrál na norském Brodwayi. Následně natočila v Norsku slavný dětský klip – Vettene Vinner. Od svých jedenácti let patřila k hvězdám norské Brodwaye, kde získala jednu dětskou roli v Othellovi. Hrála také v divadle v Bugsy Malone a Čaroději ze země OZ. V roce 1995 s pomocí jejího otce natočila spolu s Marit Larsen album. Vytvořili tak spolu kapelu M2M. S Marit Larsen spolu hráli a zpívali až do roku 1995, kdy se Marion vydala na sólovou dráhu. V roce 2010 se stala jednou ze soudkyní v norském X- Factoru. Letos v srpnu (2011) jí vyšlo další album. Dlouho se potýkala s tím, v jakém stylu bude zpívat, až nakonec zvolila rock a pop.

Megan McCauley

se narodila v roce 1988 v Clevelandu v Ohiu, kdy se hudbě věnovala již od raného dětství. Prorazila v 6 letech na jednom veletrhu, kde zpívala country. Tehdy jí vyšlo její první album. Po přestěhování z Ohia do Orlanda na Floridě, začala si psát své písně sama. S příchodem do ne zrovna jednoduché puberty i celkem radikálně změnila styl. Jejím vzorem je Pink. Do svých písní vkládá své prožitky a názory ze života. Patří mezi kontroverzní zpěvačky, které doprovází celá řada skandálů. Problémy má jak s otcem, tak i s matkou. Otec jí prý bil a byla u toho i policie, matka jí má za zlé, že to dává Megan na veřejnost. Podle některých verzí Megan podezírají z užívání drog. V Americe figuruje cca od roku 2005 do teď a patří k velice oblíbeným interpretům.

Lilyjets

Lilyjets je mladá dívčí norská skupina, která svou hudbu zakládá na vokálním harmonickém zpěvu a akustické kytaře. V kapele zpívají: Lisbet Marie T. Mjaugeto (1983), Kine Lee Aksnes T. (1984) a Tinki Tonseth Troye (1984). Všechny tři zpívají a vystupují již od raného věku. Společně jsou od roku 2006, kdy společně vydaly své první album za které získaly hned 2 ocenění.

Soundgarden

Soundgarden představuje jednu z nejvýznamnějších kapel 90 let 20. století. Kapela byla založena v roce 1984 Chrisem Cornellem. Svou největší éru zažívali v 90 létech, kdy i hojně koncertovali. V roce 1992 byli dokonce i u nás na Strahově spolu s Gun N‘ Roses a Faith No More. V roce 1997 se kapela rozpadla. V roce 2010 se však dali znovu dohromady a ještě letos by mělo vyjít jejich nové album.

Incubus

Americká roková kapela, která se jmenuje podle jednoho démona, pochází z Calabasasu z Kalifornie. Založil ji v roce 1991 zpěvák Brandon Boyd, kytarista Mike Einziga a bubeník Jos Pasilas, zbytek kapely se v průběhu času obměňoval. Kritika na tuto kapelu je rozporuplná, část kritiky je vynáší do nebes a druhá zase naopak. Do známosti vešli díky komerčnímu tahu, a to přezpíváním některých úspěšných písní. Nutno říct, že úspěšně. Když se pak následně odklonili od hlavního proudu a začali vytvářet svou vlastní hudbu, stali se ještě úspěšnější a oblíbenější. Vytvořili dokonce i hit Ameriky. Jezdí po turné po celém světě. Hrají celou řadu stylů – alternativní rock, heavy metal, electro funk, funk metal, jazz, hip hop, no metal, rap metal, či techno. Ke hře navíc užívají celou řadu různých hudebních nástrojů, jako djembe, sitáry, didgeridoo anebo bonga. Díky tomu je kritikové a hudební odborníci mají problém zařadit.

Alanis Morissette

Alanis se narodila v roce 1974 v Ottavě ve státě Ontario. Jedná se o kanadsko – americkou zpěvačku, textařku, skladatelku, hudební producentku a také příležitostnou herečku. Debutovala v roce 1991 a 1992 svými tanečními alby. Na mezinárodní scénu vstoupila v roce 1995, kdy vyšlo také její nejprodávanější album, kterého se prodalo na 30 milionů kusů. Tímto albem se stala vůbec nejprodávanější ženskou interpretkou v celé hudební historii. Od té doby vydala ještě několik albumů, naposledy v roce 2008, avšak nikdy již nepřekonala  a ni se nepřiblížila k tehdejšímu úspěchu v roce 1995.

Ugly Kid Joe

Americká hard rocková kapela z Isla Vista v Kalifornii si svou slávu užívala v 90. letech minulého století, kdy v roce 1990 debutovala. V roce 1997 se však bohužel rozpadla, aby se zase v roce 2010 dala opět dohromady. Ugly Kid Joe je kapelou, která za svou éru sice vydala pouze 3 alba, ale všechna byla velice oblíbená a dodnes jsou jejich písničky často hrané. Ještě letos (2011) by mělo vyjít jejich dlouho očekávané čtvrté album.

Soul Asylum

Soul Asylum je legendární americká alternativní rocková kapela z Minneapolis v Minnesotě. Oficiálně se uvádí, že kapela vznikla v roce 1983, ve skutečnosti zde byla již o dva roky dříve, avšak pod jiným jménem. Prorazili již v roce 1984 a od té doby bodují. Vydávají jedno platinové album za druhým a za song Runaway Train získají dokonce cenu Grammy. Hrají i pro Billa Clitona. Bohužel po ročním boji s rakovinou jim v roce 2005 umírá jejich baskytarista Karl Muelle. V roce 2006 vydávají poslední album.

Po 5 – leté odmlce se Soul Azylum dalo slyšet, že se dali do práce na svém dalším novém albu.

Foo Fighters

Foo Fighters vznikla v roce 1995 po smrti Kurta Cobaina celkem náhodně. Tvoří ji 4 členové – Dave Grohl, Nate Mendel, William Goldsmith a Pat Smear. Foo Fighter je výrazem z 2.sv. války, které znamená neoznačený nespecifický létající předmět. Mají celou řadu celosvětově proslulých songů, získali několik Grammy a jejich písně jsou hojně známé z celé řady proslulých filmů (King Kong , Mission: Imposible 2, Vřískot 2 a pod.).

The Fray

The Fray je americká rocková kapela, kterou si v roce 2002 založili dva spolužáci z Denveru v Colorado. Jedná se o Isaac Slade a Joe Kiny. První album jim však vyšlo až v roce 2005. Od té doby jsou v TOP 5 v Austrálii, Kanadě, Irsku, Švédsku, Velké Británii a v USA. Za své písně získali i Grammy.

hudební tipy zdroj youtube.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 6 =