Tajemství a kouzlo Fotobanky

Máte blogy, píšete a potřebujete k tomu i působivé obrázky? Pracujete s grafikou, děláte webdesign a váš neustálý boj je hledání pěkných obrázků? Kde přijít snadno a levně k pěkným fotkám? Není reálné, abyste neustále pobíhali s fotoaparátem? Je ale nemožné krást fotografie z jiných webových portálů, jelikož tím porušujete autorská práva a koledujete si tím o pořádný průšvih.

Chcete vědět, jak to dělají profíci? A chcete vědět, jak si i vy můžete celkem přivydělat? Tak byste si do budoucna měli zapamatovat, že vaši práci ode dneška usnadní fotobanky.

 Co jsou fotobanky?

Fotobanky jsou internetová úložiště fotografií, které jsou dávány k dispozici pro další účely. Tyto fotky jsou přístupné podle určitých licenčních podmínek. Jejich služby využívají redaktoři, vydavatelé, webové stránky, grafici, reklamní agentury, obrazoví umělci i spisovatelé.  Existuje několik skupin přístupnosti fotografií, obvykle je to členěno podle kvality a velikosti.  Pokud máte blogy, určitě si vystačíte s ilustrativními free fotografiemi z sxc.hu. Tato fotobanka je největší ze všech a obsahuje spoustu free fotografií, neobejdete se zde ovšem bez znalostí angličtiny. Pokud chcete něco lepšího, musíte si připlatit.

Dalším konceptem je Royalty Free znamená možnost odkoupení fotky RF, kdy za fotku zaplatíte pouze jednou a užít ji můžete podle své libosti. I když používáte free fotografie je nutné číst licenční podmínky, a to u každé fotky jednotlivě. Některé fotografie mají jistá omezení, nesmí se například užívat ke komerčním účelům, k reklamě, v erotice, či je zapotřebí předem kontaktovat autora anebo na svých stránkách uvést zdroj. Pokud byste chtěli některou z fotek dále zpracovávat, dbejte i na další podmínky, kde si někteří autoři vymiňují zákaz jakékoliv manipulace s obrázkem. Free fotografie jsou obvykle jednoduché s bílým pozadím. I zde je však zapotřebí dbát na autorská práva!

V poslední době ve fotobankách můžete nalézt i grafické obrázky, ikony, vektry, zvuky a videa.

Fotobanky místo výdělku

FOTOBANKY jsou v současné době skvělým místem pro všechny kreativce, kteří shánějí ke své práci ty nejrůznější obrázky. Díky internetu je jejich dostupnost a možnost stahování doslova celosvětová. Fotobanky jsou nejen skvělým prostředkem pro žurnalisty a grafiky, ale také pro samotné fotografy, kteří pro změnu díky fotobankám mohou nějakou tu korunu vydělat.

Co je zapotřebí? Mít pokud možno kvalitní fotoaparát s rozlišením minimálně 4 megapixely, trochu fotografického talentu, pay pay účet,a pak také odhad, co bude v jaké době potřeba.  Fotky musí být technicky kvalitní, musí mít vysoké rozlišení a pokud je na obrázku osoba, musíte mít i doklad se souhlasem s focením, a to ke každé osobě na obrázku zvlášť. Při vkládání nikdy neopomínejte na výstižná a vhodná klíčová slova. Nečekejte zázrak s několika snímky. Je zapotřebí, abyste svůj profil řádně zaplnil nejlépe několika stovkami fotografií, vždyť účty si můžete založit hned v několika fotobankách, pak nezbývá nic jiného než čekat.  Pokud zvažujete do jaké fotobanky své fotky umístit, bylo prozatím vždy lepší volbou některá ze zahraničních fotobanek. Inu, Česká republika je malou zemí a ceny českých úložišť jsou nadhodnoceny, a proto i zájemci raději navštěvují levnější zahraniční servry. Tam sice za jedno stáhnutí dostáváte třeba jen dvacet centů, avšak je zcela reálné, aby tomu tak bylo mnoha násobně více než u nás. Ti, kteří přišli, kam se oplatí své fotky ukládat a umí fotit to, co svět potřebuje, mají vyhráno. Můžete si zde velice solidně vydělat. Podmínky prodeje si stanovujete sami. Peníze vám přijdou na účet obvykle po přesažení 50 – 100 dolarů.

 České fotobanky

Nejznámější a největší českou fotobankou je Profimedia z níž odebírá například Mladá Fronta Dnes, dalším českým úložištěm je například Pixmac, Fotky – foto a další fotobanky.

Zahraniční známé fotobanky jsou například sxc.hu, Dreamstime, Bistock, Morgue File, Photocase, Stockvault, Fotofolia, Freephotobank, Fotobanka UNESCO, SPH Photobank, Everystockphoto, 123rf, Freephotosbank a tak dále.

Je celkem obvyklé, že se každá fotobanka na něco specializuje, či má u sebe určitý styl fotografií. Morgue File je fotobanka pro grafiky, 123 rf má obvykle bílé pozadí, sxc.hu je všehochuť, ale ne vždy taková kvalita a tak dále. I na to při své práci berete ohled.

 

 

 

 

zdroj fotografie:  everystockphoto.com

2 komentáře u „Tajemství a kouzlo Fotobanky

  1. Děkuji, doopravdy to bylo i míněno jako seznámení.
   🙂 vždyť čas a prostor k hlubšímu průzkumu ještě teprve bude.
   S pozdravem
   redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 + 5 =