Macramé – z uzlů a uzlíků…

Macramé

Historie macramé sahá až do 13. století, kdy se o ní objevuje vůbec první zmínka. Víte však, co macramé znamená?

Macramé je starodávná technika vázání uzlů, která se původně využívala z ryze účelových důvodů, a to proto, aby se látka netřepila. Jednalo se tedy o jakýsi styl zakončení tkaní, či vázání. Za svůj název vděčí arabskému typu koberců s třásněmi, kterému se právě říkalo macramé.

Do Evropy přišlo v průběhu 14. a 15. století kdy se stalo velice oblíbenou mezi námořníky, kteří si s vázáním macramé krátili svůj dlouhý čas na moři. Ostatně způsoby vázání macramé mají hodně společného s vázáním námořnických uzlů a způsobem spravování sítí.

Další vlna v popularitě pro Macramé proběhla ve Velké Británii v 19. století, a pak opět v 60 -70 letech minulého století. Ke znovuobjevení MACRAMÉpak opětně došlo v 90 letech minulého století, kdy se na trh dostaly nové nápady a nové materiály. Dnes je tato technika velice módní a oblíbená, protože v současnosti vede retro styl – síťovky a podobně. Tvorba macramé je přitom dnes hlavně umělecká a designová. V Česku je macramé známo spíše jako drhání.

Materiál na Macramé

Macramé představuje celou řadu možností. K vytváření se využívá celá řada materiálů, obvykle se jedná o kvalitní příze a šňůry. Použít přitom můžete provazy z juty, bavlny, hedvábí, konopí, voskové šňůrky, kůži atd. Pro menší výtvory se užívají i bavlnky, či vlna. Moderní podoba, kterou užívají s oblibou hlavně děti, jsou bužírky. Při výrobě Macramé se hojně užívá i přidávání různých aplikací, jako korálků, dřívek, semínek a podobně.

Co se dá s Macramé vyrobit?

Letos jsou drhané náramky velice trendy

Technikou Macramé můžete vyrobit celou řadu předmětů, a to ať už se jedná dekorací, či praktických věcí, šperků a módních doplňků. V Česku bylo macramé nejspíše známo díky síťovkám, závěsným systémům na květináče a typickými nástěnnými dekoracemi. Macramé jsou ale i náramky přátelství, či dětmi tolik oblíbené různé přívěsky a šňůry vázané z bužírek.

S macramé si můžete vyrobit, ale mnohem více – kabelky, tašky, vodítka, opasky, peněženky, závěsy, šperky a tak dále.

Inspirace a návody

Inspiraci a návody můžete hledat ve vydaných knihách, které naleznete v knihkupectvích, či knihovnách.

  • Alžbeta Brezinová – Macramé rok vydání 1983
  • Ackermannová Marie – Od uzlíku k tapisérii rok vydání 1978
  •  TOPP – Drhání
  • Erszébet Pagonoi a Eva Lesyková – Škola drhání
  • Laura Williams, Elise Mann – Uzly

 

Na internetu naleznete návody například na webových stránkách: Macramenia.com a Macrame-patterns.com.

 
2 komentáře u „Macramé – z uzlů a uzlíků…

  1. This can be a excellent guidelines specifically to individuals new to blogosphere, temporary and precise information… Many thanks for sharing this a single. A need to examine post.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 5 =