Cressida Cowell – tip na knížku pro děti

Když se řekne – Jak vycvičit draka, možná si vzpomenete na Bezzubku, která uchvátila na plátnech kin řadu dětských srdcí.

Víte však, že film je pouze méně zdařilým ztvárněním jedné z mnoha knížek, které napsala slavná dětská spisovatelka Cressida Cowell?

Cressida Cowell

Cressida Cowell je charismatickou britskou autorkou, kterou ke psaní knížek významně ovlivnilo její dětství. Je dcerou Michaela Hare 2. Vikomta z Blakenhamu, který se svou rodinou rád trávil svůj volný čas na jednom malém neobydleném ostrůvku poblíž Skotska. Tento ostrov byl původně absolutně pustý, časem si na něm však vybudovali malý kamenný domek, aby jejich pobyt mohl probíhat častěji a na delší dobu. Stále však na ostrově jinak nebylo absolutně nic (ani obchody, ani elektřina, ani televize). Jediný transport na ostrov byl reálný pomocí malé převozní loďky. Na toto období autorka vzpomíná velice ráda, protože čas na ostrově strávili hrou a vyprávěním. Otec jí vyprávěl příběhy z dob, kdy se o toto souostroví pokoušeli Vikingové.

Když Cressida Cowell dospěla, absolvovala studium na předních britských univerzitách – angličtinu, design a ilustraci. A od těch dob se živí vytvářením dětských knih pro malé děti. Její vůbec první knihou byla Bo Peep, která se proslavila po celém světě. Své knihy nejen píše, ale i si je sama ilustruje.

Do dnešních dnů jí vyšlo asi 18 knih. Kromě Bo Peep, si na svůj účet připisuje i velice oblíbené příběhy Emily Brown, které jsou také několika dílné, a pak příběhy Strašného Škyťáka Tresky III..

Právě podle Škyťáka vznikl i onen slavný fantasy film pro děti. Jenomže knih o Škyťákovi  je ve skutečnosti celkem 10. U nás bohužel vyšly prozatím pouze dvě: Jak vycvičit draka a Jak se stát pirátem. To na Slovensku jsou na tom podstatně lépe, jelikož ve slovenštině jsou dostupné již celkem čtyři díly. Mimo prvních dvou zmíněných i Jak přežít dračí útok a Hrdinův průvodce smrtícími draky – Treska Strašlivý Škyťák III.

CRESSIDA COWELL v současnosti žije v centru Londýna se svým manželem Simonem a se svými dětmi Maisie, Clementine a Alexandrem.

Její poslední kniha jí vyšla letos v červnu, jmenuje se: Jak ukrást dračí meč a my můžeme jen doufat, že se česká nakladatelství rozhodnout ve vydávání těchto veselých, dobrodružných knížek pokračovat. Pokud máte také rádi Bezzubku a Škyťáka, můžete tuto autorku poprosit o autogram. Více o tom se dozvíte na jejich osobních stránkách Cressida Cowell.co.uk.

Seznam vydaných knih by Cressida Cowell:

 1. Škytavka je mořská nemoc Vikingů
 2. Jak vycvičit draka (ČR,SR)
 3. Jak se stát pirátem (ČR, SR)
 4. Jak mluvit dračí řečí
 5. Jak překonat dračí kletbu (SR – Jak přežít dračí útok)
 6. Jak obrátit dračí příběh
 7. Hrdinný průvodce Smrtelnými draky (SR)
 8. Jak se jezdí na Dračí bouři
 9. Jak překonat Dračí srdce
 10. Jak ukrást dračí meč
 11. Králík Emily Brown
 12. Emily Brown a věc
 13. Emily Brown a slon
 14. Malý Bo Peep je problémová ovce
 15. Nedělejte to Kitty Kilroy
 16. Co budeme dělat s Boo Hoo – baby
 17. Tatínek na Měsíci
 18. Je tam taková věc jako strašidlo
zdroj obrázku: en.wikipedia.org

11 komentářů u „Cressida Cowell – tip na knížku pro děti

  1. Forums are now not only the possibility of discussion posts that are set intentionally in this way to prevent spam coming 🙂 and I think we both know exactly what you in fact 🙂

 1. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

  1. Hello,
   writing for a living and I’m the author :-), but I think that writing in English is not exactly ideal for me :-)…
   In the Czech Republic, however, my work can be found on many web sites and in magazines and so on.

 2. Useful stuff, but the theme don’t display properly on my Powerbook…maybe you ought to check that out. Thanks, anyway.

 3. Great review! You actually touched some great news here. I came across it by using Google and I’ve got to admit that I already subscribed to the RSS, will be following you on my iphone

 4. I really enjoyed this site. Its always nice when you find something that is not only informative but entertaining. Greet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 7 =