Jak psát písně

Muzika nás obklopuje, její základní devizou kromě chytlavé melodie je i text písně. Napsat však pořádný text písně, ale není žádná sranda. Se psaním textů možná u nás laškuje každý druhý, ale skutečně dobrých textařů tu je však pouze jen pár. Proč tomu tak je?

Psaní písně

Čeští hudebníci o této problematice mluví čím dál častěji, přesto mám pocit, že zde píše dá se říct každý druhý, tak kde je problém?

Psát možná píší, ale jejich texty jsou pro dnešní hudební svět zcela nepoužitelné (tedy jestli to, co napíšou, můžeme vůbec texty písní nazvat). Proč tomu tak je?

Možná proto, že ať jsem hledala v Česku sebevíc, tak jsem nikde nenašla ani čárku o tom, jak se to má vlastně dělat. Tak jako existují nějaká pravidla ohledně fejetonu, eseje, povídky a čehokoliv jiného je přeci jasné, že i textařina musí splňovat jistá pravidla. Pletu se? Myslíte si, že u psaní písní je všechno dovoleno?

Songcraft

Co není v Čechách je v zahraničí zcela známé a hojně využívané. Textařině se zde říká songcraft a vyučuje se v rámci tvůrčích kurzů anebo také i na Univerzitách. Existuje řada knih, která se této problematice zabývá a i návodů je celá přehršel, ale i v cizině řeší problém obdobný tomu našemu. Inu, napsat pěknou písničku je doopravdy umění.

Jak psát písně

PÍSNĚ  můžete psát různým způsobem:

  • můžete vytvořit nejprve text PÍSNĚ ke kterému následně někdo další složí hudbu
  • další možností je napsat text písně  k vytvořené hudbě, kdy se to i tématicky může dotýkat nějakého požadavku
  • píšete text písně i hudbu sami

Co je důležité u psaní písní?

Každý, kdo by rád psal texty k písním by nejprve měl projít řádnou průpravou. Tou průpravou je míněno, že by si měl všímat textů známých, oblíbených a věčně odrhovaných písniček. V čem je jejich kouzlo? Co se vám na nich líbí? Rýmují se? O čem jsou? Jsou rytmické, melodické, o slovech anebo příběhu? Nejdůležitější je uvědomit si sílu textu skloubenou do rytmu písničky. Ne vždy je zapotřebí udržet správný slovosled, pokud by to mělo písničce ublížit.

Existuje naivní představa, že se texty písně musí rýmovat, jenže to není až tak docela pravda. Pokud vznikne pravidelně rýmovaný text je velice obtížné jej zakomponovat do hudby, a pokud se to podaří zní to hloupě, nudně a dětinsky. Ideální je proto nepravidelný rým, který se textem prolíná a dělá jej zvláštním a osvěžujícím.

Text a emoce

Každá píseň je vlastně příběhem plný emocí, názoru, který se snažíme oslovit a ovlivnit jiné. Nejlepší texty jsou o našich emocích – lásce, smutku, zklamání, radosti, vzteku i zlosti…ale pozor nejsou pouhým výkřikem do tmy.

Jestli chcete, aby vám lidi uvěřili pište texty písní, které se vás dotýkají. Pište o tom, co nejvíce znáte, co vás obklopuje a co jste zažili.

Zkuste si zpočátku pohrávat se slovy, házet je na papír, tvořit fráze, zkuste přetextovat známou písničku, na tom všem se můžete naučit psát texty. Nemusíte hrát na hudební nástroje a přesto můžete psát skvělé texty.

Na každé písni je důležitý příběh. Musí být plná emocí, které se přenášejí na posluchače. Je proto důležité, abyste vymysleli buď příběh, který bude celý v písni vyjádřen anebo text, který má vývoj a je rytmicky příhodný k hudbě, má smysl a je příjemným. Nebojte se do textů vkládat i ty nejhlubší emoce, které v sobě nosíte ukryty, ty jsou totiž pro písně nejcennější.

Nemyslete si, že se z vás okamžitě stanou slavní textaři, chce to spoustu práce a chce to neustále psát a psát a psát. Noste proto všude se sebou tužku a blok, abyste si své nápady a postřehy mohli poznamenat. Je zcela normální a běžné, že nenapíšete celou píseň hned z fleku, ale chvíli vám to potrvá. Také není nic nezvyklého, když budete mít tisíce textů a z nich bude použitelné pouhých několik procent. Psaní textů písní není rozmarem, ale dřinou, silou cviku a jistým životním stylem každého skutečného textaře. Psaní písně vás prostě musí bavit!

Inspiraci o tom, jak psát

písně

hledejte například na www.blogermuse.com, www.mahalo.com – stránky jsou však anglické.

3 komentáře u „Jak psát písně

  1. Pingback: futu
  2. The post is really a wealth of intriquing, notable and well-written information. The more Someone said the greater I want to examine. Any writer which makes your time and effort to publish interesting content such as this needs to be commended.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + 5 =