Batika

Batiku máme asi nejvíce spojenou s érou hippies a také s hodinami výtvarné výchovy. Ráda bych se batice na Handicraftu.cz věnovala více, ale právě proto je důležité nějak začít…

Po prohlédnutí celé řádky českých portálů jsem se rozhodla, že to vezmu pěkně z gruntu…

Tedy – od začátku! BATIKA..

Co je Batika?

Batika je specifická technika, která se zabývá barvením látek. V Česku je opětně degradována a neustále vybarvována, jak je jednoduchá a primitivní, prý batikování není žádné umění a některé portály hlásají, že s batikou nemáte šanci dosáhnou nic moc extra módních a pěkných kousků.

Když jsem na to koukala, tak jsem jen uvažovala: „A proč tedy batikují, když batiku tolik haní?“

Dozajista řada batik do níž nebyla žádná fantazie a invence, když byla prováděna bez rozmyslu a zcela bezhlavě asi nikdy uměleckého výsledku dosaženo nikdy nebude. Ten, kdo to však umí je schopný s batikou dokázat hotové umění.

 

Batika v historii

I když máme batiku spojenou nejvíce s 60. léty minulého století, její historie sahá ve skutečnosti až do hluboké minulosti.

Batika má svůj domov na Dálném východu, ve Střední Asii a Jávě. Ostatně z Jávy pochází i její jméno, které v doslovném překladu znamená – hadřík s malými tečkami. Záznamy o její historii pocházejí z doby více než 2000 let před naším letopočtem. Batikování má tedy rozsáhlou historii, i když ta evropská čítá pouze necelá tři století.

 

Batika a Evropa

Batika se do Evropy dostala až v průběhu 19. století díky Holanďanům, kteří vozili z Indie a Indonésie různé zajímavé zboží, nejčastěji čaj, kávu a koření. V Evropě se batika zalíbila a netrvalo dlouho a začali se o ni snažit i Evropané. Zkoušeli ji vyrábět v manufakturách a Německo má dokonce na svědomí jistý patent na hromadnou velkovýrobu batiky.

Batika však mnohem dříve než v Evropě rozšířil do celé Asie a dokonce i do Afriky. Každá oblast vdechla batice něco specifického, čímž vznikla celá řada jedinečných stylů a technik batikování.

Batika byla velice oblíbená a tradiční v Číně obzvláště v dynastii Sui, Japonsku, Indii, Sýrii, Egyptě, Nigérii, Senegalu, Malajsii a v řadě dalších zemích celé Asie a Afriky.

 

Moderní batika

Současná batika se s tou původní nemůže nijak srovnávat, protože ta původní se prováděla pouze z přírodních zdrojů z květin, rostlin a stromů. Moderní batika se tedy pro Evropany a celý Západní svět začíná psát až v roce 1940, kdy Švýcarsko začalo s výrobou velice krásných napodobenin orientálních batik syntetikou.

Dnes je na trhu celá řada různých barev, které umožňují provádět batikování na mnoho způsobů a dokonce i u celé řady materiálů. Základ stále tvoří přírodní materiály, které obsahují minimum syntetických vláken, ale díky barvám na syntetiku, již ani tato batika není nereálná.

Batika jako umělecké řemeslo

Batika má celou řadu technik s nimiž můžete dosáhnout různých stylů a vzorů. Konečný výsledek je pokaždé jedinečný a podle zahraničního odborného světa je batika označena za umělecké řemeslo, které má dokonce i svůj vlastní Cech v němž jsou sjednoceni ti největší umělci z celého světa.

 

3 komentáře u „Batika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 + 9 =