Autor vs. Spisovatel, kdo je kdo?

 

 

Znáte to, když dva dělají totéž není to totéž. Možná vás to překvapí, ale autor neznamená synonymum pro spisovatele, jak je často na českých informačních portálech uváděno. Je to to samé, jako byste motorkáře oslovili“Ahoj motorko!“…

 

Takže, co vlastně jste? – autoři, spisovatelé anebo pouzí pisálci?

 

 

 

 

I já v tom měla celkem slušný zmatek. Vždy jsem si myslela, že spisovatelem je pouze ten, kdo vydal knihu., jenomže ono tomu není až tak docela…

 

Kdo je spisovatel?

 

Spisovatel je ten, kdo píše a nějak se touto prací živí. Podle svého zaměření může být znám i jako textař,copywriter, dramatik, novinář, básník a tak dále.

Spisovatelem jste pokud píšete a publikujete, někdy se psaním i profesionálně živíte. Spisovatelem můžete zůstat, i když již nebudete psát, pokud už jste „něco“ publikovali.

 

Kdo je autor?

 

Autor je vlastník myšlenky, nápadu, obsahu, děje, který je pak následně zrealizován. Jeho práce je chráněna autorským zákonem a jedná se o autorskou práci. Ne vždy musí být jeho dílo publikováno, přesto je jeho autorem a vlastníkem.

 

Kdy je spisovatel autorem a kdy není autor spisovatelem ?

 

Skutečně, v jistých situacích je možné, aby byl SPISOVATEL autorem a kdy pro změnu není autor spisovatelem, a dochází k tomu celkem často.

 

Ten, kdo má nějakou svou spontánní myšlenku, či nápad, který zrealizuje a dotáhne to až k jakékoliv verzi zveřejnění, stává se spisovatelem i autorem.

 

Můžete být spisovatelem, a přesto nemusíte být autorem…

 

Ne, to neznamená, že hned musíte být plagiátorem, kdepak. Existuje na světě celá řada lidí, která je kreativní a má skvělé myšlenky, jen je bohužel neumí ztvárnit do literární podoby.

 

Nejčastějšími představiteli této situace jsou biografie (pozor nikoliv však autobiografie). Biografie jsou obvykle vypracovány s autory (obvykle nějakými známými osobnostmi), ale zrealizovány spisovateli, kteří jim dají písemnou podobu. Spisovatelé tak často píší knihu podle autorova vyprávění, poznámek, deníků a podobně.

 

Pisálci…

 

Pisálci jsou všichni, kteří rádi píší. Píší si jen tak pro radost a často jen do šuplíku. Úroveň jejich psaní je často na začátečnické úrovni, i když oni si mnohdy myslí něco jiného. Mají skvělé slohové práce, ale to je prostě vše, aby se stali spisovatelem anebo dokonce autorem, musí urazit ještě dlouhou cestu. Jsou však kreativní a pokud se vypíší, z jisté části se mohou vyklubat nadějní autoři, či spisovatelé.

 

Je jen škoda, že se v poslední době s nimi roztrhl pytel a díky svému sebevědomí si myslí, že jsou hned na té nejvyšší špičce, které každý vydavatel všechno vydá. Na tu špičku se však musí i ten nejlepší spisovatel a autor postupně vypracovat a stojí ho to spoustu práce a velké úsilí.

 

Druhou skutečností je ta, kdy úroveň a váhu spisovatelů i autorů shazují moderní majitelé rádoby internetových magazínů, kteří potřebují nové autory a spisovatele na své weby, ale svou poptávku definují ve formě: „Hledáme pisálky!“.Samozřejmě, že přitom čekají špičku, které budou platit minimum, jenomže buď chci za pár korun pisálka, který se možná v průběhu několika let vypíše anebo chci tedy autora a spisovatele, což tedy uvedu a holt budu muset do toho investovat, tak, jak tomu je v restauracích, obchodě a všude jinde, kde se podniká. Chtít totiž od pisálka kvalitu a letitou praxi, je totiž holý nesmysl!

 

Také se pak následně zapomíná, že autor a spisovatel ke své činnosti nepotřebuje ŽL (živnostenský list), ale ten je přesto po nich vyžadován. A následně, i když jej má, tak majitelé portálů velice rychle zapomínají také na skutečnost, že se jedná o spolupráci dvou stejně si rovných firem, které si dohodnou de facto obchod – službu, přesto se k takovým lidem často chovají jako k těm nejpodřadnějším zaměstnancům.

 

 

 

zdroj informací: www.wikipedia.org

 

zdroj fotografií: sxc.hu

 

 


4 komentáře u „Autor vs. Spisovatel, kdo je kdo?

  1. public adjuster palm beach I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering problems with your site. It seems like some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Kudos

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 6 =