Proč Handicraft?

Proč jsem svůj portál pojmenovala Handicraft?  Mohla jsem jej pojmenovat jinak, tedy pokud by všechno nebylo obsazeno, což i bylo, ale já navíc chtěla, aby ve jménu bylo vystiženo tvoření. Když jsem už zoufale bouchala do kláves vzpomněla jsem si ještě na jeden termín, které označení pro řemeslo znamená to, co chci – Handicraft.

Měla jsem štěstí, termín handicraft je na rozdíl od světa u nás celkem neznámý pojem, a tak jsem ukořistila jednoslovní pojmenování domény, což je již u nás dá se říct výjimečné. Co ale je Handicraft?

Co je Handicraft?

Handicraft anebo také craftwork je označení pro tradiční umělecké řemeslo jehož historie sahá až pět tisíc let před náš letopočet. Jeho kořeny musíme hledat v Indii. Jenomže, jak je známo, není řemeslo jako řemeslo. Pod pojmem handicraft se skrývá tradiční výroba jehož základem je vysoká umělecká hodnota. Při výrobě dekoračních předmětu se využívá ruční práce, případně jednoduché tradiční nástroje. Rozhodně nejde o žádnou manufakturní ani tovární výrobu. Každý takový kousek musí být jedinečný, originální výrobek, který se již nikdy nebude opakovat. Ten, kdo vyrábí stejné, či obdobné výrobky nedělá handicraft.

Pojmem handicraft bývají označeny i dané výtvory, vyrobené tradičními technikami.

Handicraft je i není umělecké řemeslo

Je těžké definovat zda je, či není umělecké řemeslo. V mnohém mají společnou terminologii, avšak je mezi nimi jeden hlavní rozdíl:

Handicraft se týká všech ručně vyrobených výrobků za pomoci tradičních technik s využitím tradičních nástrojů, které mají vysokou uměleckou hodnotu a jsou určeny k běžnému užívání. Jde například o plstěné výrobky, sedla, šperkovnice, mozaikové dlažby, vitráže oken, nábytek a podobně. Jejich cena stoupá s jejich věkem a „osaháním“.

Umělecké řemeslo také vytváří výrobky s vysokou uměleckou hodnotou, avšak na rozdíl od handicraftu umělecké řemeslo slouží k předvedení technik a výrobky slouží k „pouhé“ dekoraci.

Handicraft – kreativní tvorba

Handicraft předměty mají obvykle vysokou uměleckou, kulturní, společenskou anebo náboženskou hodnotu, jejichž cena stoupá stářím.

Handicraft řemeslníci k tvorbě využívají přírodní materiály jakými jsou například: kov, tkaniny, kůže, vlna, vosky, hlína, papír, dřevo, kámen, drahokamy a podobně.

Z odvětví sem spadá kupříkladu plstění, tkaní, vyšívání, scrapbook, sušení bylin, mozaika, malování vajec, keramika, šperkařství, výroba svící a přírodní kosmetiky a tak dále.

Takže nyní již víte, proč jsem svůj portál nemohla pojmenovat jinak než Handicraft.cz.

Jsem ráda, že tu mohu být s Vámi a doufám, že se Vám bude líbit.

Vaše Laivae

zdroj informací: www.wikipedia.org

zdroj fotografií: www.sxc.hu

 

1 komentář u „Proč Handicraft?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 7 =