Proč bychom měli znát nakladatelství?

 

Pokud toužíte po vydání knížky, měli byste mít přehled o nakladatelstvích. Když jsem se před lety dala do sepisování všech nakladatelství, všichni si o mně mysleli, že jsem blázen. Dnes vím, že jsem, na rozdíl od ostatních, naopak ve velké výhodě.

Chcete se uplatnit v médiích? Musíte být v obraze…

 

Svůj rukopis totiž nemůžete poslat hned tak každému nakladatelství. Nejde o to, že by vám je ukradli, ale jde hlavně o to, že každé nakladatelství se zaměřuje na něco jiného. Je přece logicky zbytečné vynakládat čas a svou snahu zasíláním svého romanticky laděného románu kartografickému nakladatelství.

Uvědomte si, že pokud píšete o regionu, máte větší šanci uplatnit se v menších nakladatelstvích anebo tam, kde se zaměřují na regionalistiku a folkloristiku. Ne každé nakladatelství hledá nové autory. Některá čekají, až je oslovíte a jiným k tomu slouží různé literární soutěže.

 

Oslovení nakladatelství

Pokud nějaké nakladatelství oslovíte, mějte několik věcí na paměti:

  • Nejprve si o nakladatelství a vydavatelství zjistěte co nejvíce informací.
  • Zajímejte se také o vydavatelské podmínky, pokud je nikde nenaleznete, zkuste se u nakladatelství nejprve informovat.
  • Dříve, než nakladatelství oslovíte, je vhodné, abyste již měli doma zhotoveno alespoň 30 normo stran textu pro případ zájmu.
  • Nakladatelství  se snažte zaujmout. Svůj návrh podejte nakladatelství co nejvíc originálně, stručně, leč výstižně a neplýtvejte fakty. Nezapomeňte si však chránit svá autorská práva.
  • Nikdy proto z ohledem na ochranu svých autorských práv nakladatelství neposílejte celé dílo, maximálně těch 30 NS textu.
  • Ze stejného důvodu nikdy nezhotovujte na žádný popud námět, protože ten není chráněn legislativou a žádné autorské právo jej neřeší.
  • Raději vše napište v povídce, či podejte v zaslané ukázce. Dobrému nakladateli toto postačí.  Umí si udělat úsudek, jestli váš příběh je zajímavý, má nápad a jestli stojí za vydání.

 

Průvodní dopis

V průvodním dopise  napište důvod, proč si myslíte, že by mělo vaše dílo vydat zrovna toto nakladatelství a čím je podle vás dílo výjimečné. Je důležité, obzvláště u nebeletristické literatury, uvést o jaký typ  knihy se jedná a komu je určena je určena.  Pro nakladatele je důležité, aby se mu investice vrátila, a proto musí uvažovat také o obchodním smyslu. Nakladatelství chce mít představu, zda vydání knihy bude rentabilní, zda o ni bude zájem a zda její vydání nebude příliš nákladné. Každé nakladatelství si může v průběhu roku dovolit určitý počet knih. Kolik, to  je odlišné nakladatelství od nakladatelství. Proto se zajímá, zda se kniha dotýká vyhledávané problematiky, či je úzkoprofilová, jestli je to učebnice, návod a pod. Je také důležité, jakou má váš rukopis ve světě již vydaných knih největší konkurenci a jak rozsáhlá by vaše kniha měla být.

Právě z těchto důvodů je proto víc než vhodné, mít před oslovením nakladatelství svou knihu již téměř hotovou, či mít připravených alespoň oněch 30 NS. Nezapomeňte rovněž na pořádně připravenou kostru s pečlivě zhotoveným plánem, který bude moci říct, kdy dojde k jejímu dokončení. Při takovémto plánování počítejte s jistou rezervou na nevyhnutelné okolnosti a také na situaci, kdy vám psaní prostě nepůjde.

 

Předáváte rukopis nakladatelství z vašeho pohledu hotový?  Pokud se nakladatelství rozhodne, že jej promění v knihu, čekejte, že i přes toto pozitivní rozhodnutí se vám rukopis vrátí a vy budete mít  ještě spoustu práce s opravami, doplňováním a přepisem. Nevěšte hlavu,  patří to ke zcela běžným záležitostem a opravují i ta největší esa světové literatury. Vydání knihy je prostě pořádná dřina.

 

Spisovatel z povolání

Sníte o povolání spisovatele? Ano, práce spisovatele na volné noze vypadá tak romanticky, předem však varuji – není to tak snadné, jak se zdá. Nečekejte zázraky, a to i přesto, že  by vám měla vyjít kniha. V současné době se totiž již na tantiémy a další honoráře příliš nejede. Rukopis obvykle autor jednorázově prodá nakladatelství, které pak následně vlastní veškerá autorská práva na dílo a vám náleží pouze ta částka, na níž  jste se s nakladatelstvím domluvili. Ani ta zpravidla nebývá v současné době nějak horentní, obzvláště pokud se bude jednat o první knihu. Uživit se v České republice čistě jen psaním knih je, dá se říct nemožné.  Nepřeje tomu ani ekonomika, ani politická situace, ani možnost získání velkého množství potencionálních čtenářů.

Jestliže vám v prvé řadě nejde o peníze, ale o to podělit se svými pocity, poznatky s ostatními, bude pro vás každé vydání vlastní knihy ohromným vzrušením doprovázeným neuvěřitelným pocitem štěstí.

 

 

 

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.

Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího serveru a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány právnímu zástupci.

Zdroj fotografií: 2xsxc.hu

1 komentář u „Proč bychom měli znát nakladatelství?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 1 =