Japanning

Japanning neboli japanners je předchůdkyní dnešní decoupage a v Evropě probudila doslova velký poprask. Původnímu výrobci a znalci jsou z Dálného východu, a to hlavně Čína, Indie a Japonsko. Nejkvalitnější a nějkrásnější výrobky vytvářeli právě Japonci a od nichž se tedy odvodil i název této zajímavé techniky.
Princip výroby spočívá v použití speciálních přírodních laků s velice vysokým leskem.
Nejčastěji  černé s kombinací plátky zlata. I v Evropě se pokoušeli o produkci  podobných výrobků. Zájem byl totiž tak velký, že nabídka nezvládala pokrýt poptávku. Evropské náhražky byly však spíše na základu asfaltu. Až koncem sedmnáctého století se evroopanům podařilo přijít na vlastní styl a vyrobit vlastní originální kousek.

Japanning je výrazný se svým leskem a ostrou kombinací barev. Nejvýraznější je černý základ v kontrastu se zlatou. Další doplňkové barvy jsou kupříkladu červená a zelená.

Vyráběly sse po nejvíce kabinety, psací stoly, vějíře, karafy, vázy, podnosy, dokonce i obrazy ču křesla a almary.

Ano,  jsou klasickou chloubou mnoha zámků, kde se zmiňují, že tento nábytek je dovezený z dalekého Japonska. Jsou to ony šuplíčkové psací stoly.

Japonská kultura by však nikdy nedopustila, aby se z její země dostaly ty nejlepší kousky. Své skvosty zásadně neprodávala.
Vyráběla se nejčastěji z plechu, či ze speciální papírové hmoty. Dřevo se užívalo taktéž. dále pak keramika. Zdobili kvalifikovaní řemeslníci. Často ženy. Výrobky byl často kombinované lepením i malováním. Používaly se právé plátky zlata, či speciální papír na to určený.  Lepilo se vše podle návrhů umělců.

Známé jsou pro svou typickou vůni a teplo, v osmnáctém století byly hodně žádané a dobře placené.
Patří ke klasickému vybavení čajového obřadu.

Autorský článek. Kopírování není povoleno!

zdroj fotografií: www.sxc.hu

1 komentář u „Japanning

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 2 =