Jak na krakel

Vypusťte Krakena!
No, tak to tedy rozhodně ne… o tom tenhle článek nebude.
Krakelování je výtvarná technika, která je vlastně znamená v převodu – překladu popraskání. Tato výtvarná technika má docílit starého vzhledu  u jinak nové věci. Nutno  je k ní však použít speciální laky k tom určené.
Krakely rádi používají decoupážisté, kteří tím dosahují dalšího výtvarného ztvárnění.

Jak krakelu dosáhnout?
Již jste jej zkoušeli a nedaří se? Nezkoušeli jste, chtěli byste, ale bojíte se? není se čeho bát, vše je o pár tricích.  ve skutečnosti známe dva druhy krakelu, ten vrchní, tzv. italský a spodní, klasický. Vzhledem k náročnosti začněme tím jednodušším – spodním.
K jeho realizaci potřebujete speciální lak k tomu určený. Je to jen jedna lahvička a vyrábí je několik firem od těch méně kvalitních  – Arte miss, přes ty kvalitní – hobby line, Pébeo, Nerchau, viva decor a jiné. Cenová relace je různá. ve skutečnosti šikovné tlapky krakelu umí dosáhnout i obyčejným herkulesem, či duvilaxem  Kouzlo praskání je vlastně v hustotě barvy a tahu štětcem.

Pamatujte!
Lakem rozhodně nešetřete, chce to rovnoměrnou vrstvu, kterou štětcem natíráte pouze jedním směrem a jen jednu vrstvu. Opakované tahy, vynechávání, či vrstvení veškerou práci zhatí. Krakel se nanáší mezi dvě kontrastní barvy. Základ obvykle bývá světlý, pak přijde krakelovací lak a posléze další barva, obvykle tmavá.  Je možno však i expeerimentovat s opačnou kontrastní variantou. Lak nesmíte nechat přeschnout, jelikož pak již vám praskliny neudělá.  praskliny se začnou objevovat velmi záhy. Velikost prasklin ovlivníte také i kdy začnete nanášet barvu – zda po půl hodině, hodině a tak dál.

Vrchní krakel
Je specialitou italské decoupage. Italové milují vintage, historickou, zámeckou, šlechtické vzory, Micalangelo a podobně. Svým stylem se tohoto snaží také dosáhnout. V jejich snaze jim napomáhá vrchní krakel, který se skládá ze speciální sady laků a olejových barev.
Původně o nás bylo k sehnání pouze Pébeo za docela dost velký peníz, avšak již přes rok je na trhu k dostání i Vrchní krakel od Koh – i – noru a nutno říct, že ten od Pébea strčí hravě do kapsy.  Je totižto mnohem propracovanější sada.  Obsahuje dvě varianty prasklin, velkých a malých, což Pébeo nemá. Jinak se tyto sady skládají z laku na krok jedna, laku na krok dvě a dvou kontrastních patin – pálený jantar a neapolská žluť. Laky jsou na olejové bázi, patiny jsou olejové barvy.  Jantar se nanáší na světlý podklad a žluť naopakna tmavý.

Konečný vzhled výtvoru po nanesení vrchního krakelu, je popraskání vlásečnicové v povrchu předmětu, přesně takové jaké bývá stářím třeba na talířích a jiném nábytku. Vy toho však dosáhnete na novém předmětu tímto trikem.

A jak tedy na to?
Tápete po postupu?  nevíte, co s patinou? Jak ji dostat do prasklin? Nebude to pak umatlané?
Vrchní krakel je sice ještě více o zkušenosti, ale pokud se budete řídit návodem, který je přiložený i u Koh – i nor sady určitě se vám to podaří. Na předmět, který chcete ozdobit naneste štětce lak šíslo jedna, případně jinak označeno základní. Nechte zaschnout. Narozdíl od spodního, na který můžete nanášet barvu už za vlhka, horní  nesmí lepit. Tento lak je měkčí a vždy jim bude, můžete pro zlepšení efektu nanést vrstvy dvě, ale pozor každou vrstvu nechte schnout minimálně dvě hodiny.  Schnutí zde probíhá circa čtyři hodiny.
Lakování musí být opět rovnoměrné, bez vynechávek, čímž byste si zzničili efekt. Nanášejte jedním směrem.
Po zaschnutí laku se nanáší lak číslo dvě. K praskání dochází  dochází velmi záhy. Pokud chceme menší praskliny, nechte proces proběhnout déle, pokud toužíme naopak po větších zatíráme je dá se říct okamžitě, co se objeví, ale pozor nedřete, jelikož byste vše zničili! patinu zatírejte ubrouskem, či papírovým kapesníkem, případně hadříkem. Na hadřík si dávejte doopravdy jen kapku patiny, aby jste netvořili čmouhy a pečlivě jej roztírejte do povrchu, dokud nebude hadřík čistý.  Málo, zde znamená více.

Pamatujte!
Pokud chcete takto ozdobit objekt, který má mít i decoupovaný obrázek, tak nejprve vyrobte předmět i s obrázkem a vrchní krakel nanášejte až nakonec. Pokud se vám zdá, že má vše jakýsi hnědý nádech, či žlutý – jednoduše, že je toho moc a hadříkem nejde už nic setřít. Zkuste to při lakování. Z mokré vrstvy by přebytky měly jít hadříkem setřít velice snadno. Pozor nedřít, jenmně masírovat, dočista, či vaší spokojenosti.  Po tomto kroku už jen zalakujte, vrchní krakel je totižto křehký.

 

 

 

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.

 

 


3 komentáře u „Jak na krakel

  1. dobrii mam tuto sadu len ked dam druhu vrstvu laku tak sa mi to lupe kde som spravila chzbu?dakujem za odpoved

    1. Dobrý den,
      jakou máte sadu na krakel? Na trhu je spousta výrobců, kteří je vyrábí .. liší se od sebe kvalitou. Nejčastější chybou je…vodový základ všeho, tedy barva, ubrousek, lepidlo a krakely vzít na olejové bázi a nedej bože, když to pak ještě přetřete lakem opět na vodní bázi. To se pak všechno sloupe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 1 =