Co je normostrana?

S pojmem normová stránka, či normostrana anebo také NS, jsem se poprvé setkala okolo patnácti let, kdy mi mí rodiče splnili můj sen a koupili mi můj první psací stroj. Kdyby jen tušili, že mi koupí té staré herky vlastně zpečetili mou budoucnost.  Byl to stařičký psací stroj, který při psaní dělal neskutečný randál, že skrz to nebylo slyšet ani rádio. Kromě toho to s momentálním tanečním klouzáním prstů po klávesnici  nemělo nic společného. Psaní na tomto pěkně bytelném psacím stroji  byla pěkná makačka, kolikrát jsem byla zpocená až  .. ehm no víte kde..

 

Přesto a i přes puchýře na konečcích svých prstů a barvy, kterou jsem byla popatlaná kolikrát i na tváři jsem se nedala a psala na něm své první troufalejší příběhy. Odzvonilo sešitům a propiskám a já konečně začala psát čitelně.  S příchodem stroje přišly i první literární soutěže a setkání se s pojmem normové stránky.

Co je normostrana?

Určení normostrany se věnuje dokonce Vyhláška číslo 77/1993 sbírky zákonů paragraf 24 odst. 2. Podle této vyhlášky je 1NS rovna šedesáti úhozům na třiceti řádcích stránky, a to včetně mezer a čárek. V přepočtu to vychází na 1800 znaků.

Dříve toto počítání nebylo vůbec jednoduché a dodnes si vzpomínám, jak jsem se u nastavování psacího stroje a následného počítání pěkně zapotila. Dnes je však počítání již snadné. Počet slov obvykle naleznete v automatické výbavě textových programů. Ve wordu to naleznete ve statistikách, Microsoft word slova i znaky ukazuje na spodní liště, či při otevření a Open Office má počet slov ukryt pod nápovědou.

K čemu slouží normostrana?

Normostrana je důležitá nejen pro přehlednější text, ale i pro utvoření představy o délce útvaru, práce a ceny. Podle jistých statistik se předpokládá, že napsání jedné normostrany (článek apod.) dá 60 – 120 minut práce.

Kdo používá normostranu?

Používají ji v kancelářích, obchodní sféře, při tvorbě projektů a podobně. Nejčastěji ji však máme spojenou s práci překladatelskou, autorskou a copywriterskou, kdy zakázky jsou obvykle zadávány v normostranách, či případně v počtech slov. Podle ní si pak autor může udělat představu o náročnosti na čas a výhodnosti nabízené finanční odměny za provedenou práci.

S normostranou se také setkáváte v rámci vysokoškolského studia, kdy zhotovujete diplomové a disertační práce. Tam však mívá normostrana ještě i další podmínky, které se týkají řádkování, fontu, formátu a okrajů.

Vědění , co je normostrana jistě využijí i ti, kteří mají v plánu zúčastnit se nějaké té literární soutěže. Podmínky o délce příspěvků zasílaných do literárních soutěží jsou totiž převážně udávány v normostranách.

zdroje informací: www.wikipedie.com

zdroje fotografií: sxc.hu

3 komentáře u „Co je normostrana?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 3 =